Swedbank lubab tuua ka paremaid sõnumeid

ÄP 12. oktoober 2009, 00:00

Swedbanki fondijuht Jelena Fedotova vastas reedel aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kas Swedbank kavatseb esitada Private Debt Fondi (PDF) kaudu haihtunud raha tagastamise kohta pensionifondi ajagraafiku või oli PDF fondis osaluse suurendamisel tegemist investeerimisriskiga, mille eest pank ei vastuta?

Kui täiendava kontrolli käigus peaks selguma, et oleme reegleid rikkunud, siis Swedbank kompenseerib kõik kahjud, mis on tekkinud lepingu või fondi tingimuste rikkumisega panga poolt.

Teisalt on investeerimine kahtlemata juba oma olemuselt tegevusala, mis on seotud riskiga, seega tavapärase investeerimisriski osas ei oleks kompensatsioonist rääkimine põhjendatud.

Tegime Äripäevas kiire arvutuse, et kui puhkenud skandaali tõttu lahkuks oktoobris Swedbanki II samba pensionifondidest 40% klientidest, siis jääks teil järgmisel aastal haldustasudena teenimata 50 miljonit krooni. On see suurusjärk õige?

Teen oma tööd südamega ning mul oleks äärmiselt kurb selle teie pakutud spekulatsiooniga kaasa minna. Oleme viimase aasta sündmustest väga selged ja konkreetsed järeldused teinud ning läbi viinud põhjalikke korrektuure oma investeerimisprotsessis. Töötame edasi eesmärgiga pakkuda klientidele enam häid sõnumeid ka investeerimise vallas. Küll aga, kuna omame suurimat osa pensioni teise samba turul, on ootuspärane, et ühest fondist teise liikumist tuleb ka sagedamini ette. Kindlasti on oma osa turul toimuvates liikumistes uutel tegijatel, kes on viimase aasta jooksul pensioni valdkonda sisenenud.

Mis on Swedbanki Pensionfondi K3 netotootlikkus loomise hetkest? Haldustasu on tervelt 1,59% ja see mõjutab netotootlikkust päris palju.

K3 netotootlikkus on loomise hetkest +3,7% aastas (30. septembri seisuga). Haldustasu läheb sinna sisse, seda arvutatakse maha igapäevaselt. Juhin teie tähelepanu ka sellele, et järgmisest aastast hakkab kehtima mastaabiefekt, mis tähendab K3 fondile praeguse mahu juures (306 mln eurot) haldustasu vähenemist 1,59%-lt kuni 1,43%-le.

Kuidas seletada K3 ja K2 tootlikkuse nõrkust võrreldes SEB sarnaste fondide tootlusega viimastel perioodidel (nt viimased 6 kvartalit)? LHV on niigi nagu teises maailmas.

Konkurentidest oleme mainitud fondide tootluse poolest praegu maha jäänud peamiselt kahel põhjusel. Esiteks, kuigi vähendasime eelmise aasta augustis mõnevõrra oma paigutusi aktsiaturgudele, ei suutnud me täielikult ette näha turgude nii sügavat kukkumist.

Olime arvamusel, et juba ligi aasta kestnud aktsiaturgude langus koos keskpankade ja valitsuste pakutud ajalooliselt suure toega on need aspektid, millele ei järgne enam aktsiate hinnataseme pea täielik kokkukukkumine.

Teiseks oleme pensionifondides võtnud väga konservatiivse lähenemise nende positsioonide osas, mis pole otseselt turul kaubeldavad. Oleme kõrgema riskiga investeeringuid võimalusel kas likvideerinud või antud võimaluse puudumisel reeglitest lähtuvalt ümber hinnanud, arvestades muutusi keskkonnas ja ettevõtte finantsseisu kohta olemasolevat informatsiooni.

Nüüdseks on riskantsete võlakirjade osakaal pensionifondides konservatiivsel tasemel, nende mõju portfellile minimaalne ning usume, et sellest tasemest võlakirjade väärtus enam oluliselt allapoole ei lange.

Nõuded võlakirju lunastamata jätnud ettevõtete vastu on endiselt üleval ning nende nõuete realiseerimisega tegeletakse aktiivselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing