... ja maha jääb sädelev puru

Silvia Viidik 14. oktoober 2009, 00:00

Kuld on viimasel ajal olnud kuum teema - visata selliseid rekordeid pärast mitmekümne aasta koledamaid õnnetusi finantsmaailmas on tubli tulemus.

Eile lennutasid taas langev dollar ja jätkuv hirm inflatsiooni kasvamise ees väärismetalli Londoni börsil päevasisesele uuele rekordile - 1068,63 dollarile untsist - ning New Yorkis kerkisid futuurid hinnale 1069,70 dollarit. Tüüpiliselt dollarile vastu liikuv väärismetall rühib oma järjekorras 9aastase tõusu poole.

Tõuse tegid ka teised toorained - hõbe tõusis kõrgeimale tasemele eelmise aasta juulist ning pallaadium ja plaatina on rühkinud viimase aasta kõrgeimatele tasemetele.

Lisaks sellele on kauplemismahud Londoni metallibörsil teinud võimsaid rekordeid. Maailma suurim metallide kauplemise keskus LME on aasta esimese üheksa kuuga vahetanud omanikku 84 miljonit metalli ja plastiku partiid, samas kui aasta varem oli mahuks 83,5 miljonit. Lepinguid vahetas börs eelmisel aastal 10,24 triljonit ning ennustab sellele aastale rekordit.

Asjad liiguvad kuidagi liiga rekordiliselt, tundub aina enam. Ühes välismaises finantsfoorumis kirjutati, et septembrikuiste futuuride kauplemise viimasel päeval ostsid jõukad turuosalised Londonist märkimisväärse kullakoguse väärtuses futuure ning teatasid vastaspooltele, et soovivad lepingu aluseks oleva kulla kohe füüsiliselt välja võtta. Seda ei juhtu just väga tihti. Vastaspooltel (suured pangad) aga tegelikkuses kulda polnud ning vallandus väike paanika. Avalikku häbistamist vältida püüdes olevat pangad nõustunud hetkehinnale 25protsendilise preemia lisamisega, et leping siiski rahas arveldada.

Kas tegelikkuses nii juhtus, peab jääma selliste portaalide usaldatavuse kanda, aga ülemäära ebareaalsena see ka ei tundu. Seda enam võiks hinnatõusu põhjendatuse väikese küsimärgi alla seada.

Väikest tagasitõmmet hinnas ootab kullale ka Citigroup, kelle järgmise kolme kuu prognoos on 1025 dollarit untsist ning pooleaastane prognoos näeb ette kulla hinda 1050 dollaril. Kullal on kahtlemata põhjuseid tõusujoones ronida, aga kindluse mõttes ei tasuks kogu oma vara kuldseks pöörates suurt rikkust ootama jääda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing