Tõnis Oja • 29. oktoober 2009 kell 21:00

Aktsiamullil peagi lõpp?

Globaalne aktsiaturgude hinnaralli, mis meenutab aastaid 2003-2007, hakkab peagi lõppema, sest valitsustelt saadud nn kerge raha kraanid hakkavad peagi kokku kuivama.

"Jätkuralli pole mitte kunagi nii suur kui esialgne," lausus uudisteagentuurile Bloomberg Morgan Stanley arenevate turgude juht Ruchir Sharma.

"Riikide toetus hakkab lõppeme ning tänu sellele tekkinud krediidimull kaob," lisas ta.

Valitsused on pumbanud finantssüsteemi kaks triljonit dollarit, millega kaasnes keskpankade baasintresside langetamine peaaegu nulli. See tõi endaga kaasa samade sektorite tõusu (näiteks toorainesektor), mis kerkisid 2007. aastaga lõppenud tõusul. See pole hea märk, kinnitas Sharma.

Selleks, et uus ralli oleks jätkusuutlik, peaks tõus toimuma mõnes muus sektoris. Tema sõnul saavad ralli lõppedes kõige suurema löögi just toorainetega seotud turud.

Kõige enam on Sharma sõnul üle hinnatud Ladina-Ameerika turud eesotsas Brasiilia ja Tšiiliga. Morgan Stanley on ettevaatlik veel Taiwani Malaisia, Iisraeli ning Venemaa aktsiaturu suhtes.

"Selle jätkumulli keskmes on toorained, mis on fundamentaalarvudega võrreldes märgatavalt ülehinnatud valdkond," arvas Sharma.

Aga samas usuvad mitmed suured investeerimisfirmad arenevate turgude tõusu.

JPMorgan Chase usub, et nn arenevate turgude aktsiaindeksid võivad järgmisel aastal kerkida juba rekordtasemele, sest majandused hakkavad taas kasvama ning krediiditurg elavnema.

Sama meelt on varahalduskompanii Templeton Asset Management juht Mark Mobius. Kuu alguses lausus investor, et tema ootab, et arenevad turud teevad uusi rekordeid ning kestvat rallit, mille käigus läbitakse ka korrektsioone.

Arenevad turud ongi sel aastal kerkinud kõige rohkem. Bloombergi andmetel kuuluvad kümme parimat aktsiaturgu arenevate turgude hulka ning esikohal on Venemaa aktsiaindeks RTS, mis on aasta algusest kerkinud 117 protsenti.

Uudisteagentuuri küsitletud USA, Euroopa ja Aasia investoritest usub ainult 31 protsenti, et aktsiaturge ootab ees tõus. Juulis oli optimistide protsent 35.

Hetkel kuum