Katre Pilvinski • 3. november 2009 kell 21:00

Repo sobib vaid kogenud kliendile

Swedbank Baltikum Marketsi müügitoe juhi Allan Marnoti sõnul Swedbankil mõnikümmend repolaenu kasutanud klienti. Portfell jääb alla 20 miljoni krooni.

"Tõenäoliselt alates järgmisest aastast seda teenust enam ei pakuta," ütles Marnot.

Marnoti sõnul on jaeklientidele repolaenude väljastamise lõpetamise põhjus seotud teenuste valiku ülevaatamisega ning sellega, et praeguseks on krediidikriis rahaturgudel üldiselt leevenenud.

"Kliendid, kellele on repo laen väljastatud, tasuvad oma laenud tähtajaks, ennetähtaegset tagastamist pank ei küsi," lisas Marnot.

Nordea panga korporatiivpanganduse juht Andreas Laane ütles, et nemad puhast repolaenu ei paku. "Nordea Panga tegevus lähtub konservatiivsusest, mille üheks iseloomustajaks on see, et ainult tagatise vastu laenu ei anta. Seega 100% puhast repolaenu me pakkunud ei ole ning vähemalt lähemas tulevikus pakkuda ei plaani," selgitas ta.

Siiski möönis Laane, et mõned üksikud väljastatud laenud on olnud repolaenude moodi. "Sõlmitud laenulepingute eripäraks on olnud see, et aktsiate tagatisel saadud raha on investeeritud eelnevalt panga poolt põhjalikult analüüsitud projektidesse," lisas ta.

Danske Markets Eesti asedirektor Lauri Palmaru ütles, et neilt saavad repolaenu vaid need kliendid, kes suudavad ka valede investeerimisotsuste puhul repodega kaasnevatest riskidest tulenevaid suuri kaotusi kanda.

"Repod on üks viis riske suurendada - viiekordse võimendusega saab iga 1%-lise aktsiahinna tõusu juures kasu 5%, aga ka kaotus on 5%, kui aktsia hind 1% võrra langeb," kommenteeris Palmaru.

"Riskidest tulenevalt oleme väga ettevaatlikud klientidele repolaenude võimaldamisel - kindlasti ei ole tegemist tootega, mis on kõigile klientidele kättesaadav," lisas ta.

"Reposid saavad teha vaid meie kõige kogenenumad aktsiakauplemise kliendid, kes saavad täielikult aru kaasnevatest riskidest ning kes suudavad ka valede investeerimisotsuste puhul repodega kaasnevatest riskidest tulenevaid suuri kaotusi kanda," rääkis Palmaru.

SEB-l on kümmekond klienti, kes repolaene kasutavad. Nõudlus ja maht on väga väikesed, tegemist on nišitootega. Repolaenude väljastamisest loobumise plaane praegu pole, teatas SEB Äripäevale.

Mulle tundub, et Swedbanki tabanud skandaalid ja muud ebameeldivused on riigi suurima panga ära hirmutanud. Kui laenude tagamiseks panditakse aktsiaid, on tegemist riskantse tehinguga.

Kohalikul laenuturul saavad repolaenu vaid käputäis investoreid. Kardan, et nendelt selle võimaluse äravõtmine vähendab Swedbanki personaalpanganduse klientuuri. Kummaline, et pank lõpetab repolaenude andmise nüüd, mil finantsturud näitavad esimesi stabiliseerumise märke. Õige aeg nendest loobumiseks oleks olnud vähemalt aasta või kaks tagasi.

Hetkel kuum