Jurist ahvatleb võlgades kortermaju pankrotti tegema

Anne Oja 16. november 2009, 00:00

Artiklis kummutas Suhnjova enda väitel müüti, et korteriühistul tuleb pankrotihalduri töö kinni maksta ja pankrot maksab umbes 30 000 krooni. Tema sõnul peab ühistu ehk võlgnik pankrotiavalduse esitamiseks tasuma vaid riigilõivu ehk 150 krooni ja korteriühistu likvideeritakse tõenäoliselt pankrotti välja kuulutamata, kuna võlausaldajad ei soovi seda kinni maksta. Korteriühistu likvideerivale ja kahe kuu jooksul registrist kustutavale ajutisele haldurile maksab riik, rääkis jurist.

Sama loogika järgi toimunud korteriühistu pankroti raugemise ja ühistu kustutamise näide on juba ka olemas. Pankrotihaldur Saima Laumets likvideerib Saaremaal pärast oktoobris raugenud pankrotti korteriühistu, millele kinnisvaraarendaja Masterinvest jäi kütte eest võlgu 163 000 krooni.

"Meie arvates ei ole selline suhtumine pankrotiprotsessi kooskõlas pankrotimenetluse ja korteriühistu seadusega," kommenteeris Tallinna Kütte turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Olga Petrova, et küttevõlgadest vabanemiseks tuleks korteriomanikel ühistu pankrotti taotleda.

Swedbanki väikeettevõtete osakonna valdkonnajuht Janis Pugri ütles Äripäevale, et korteriühistu pankrotti kui esimest valikut tuleks taunida.

Pugri lisas, et korteriühistu likvideerimine pankrotimenetlusega on võimalik üksnes juhul, kui ühistul puudub igasugune vara, sh nõuded liikmete vastu.

Pugri sõnul hakkab haldur korteriühistu pankroti korral võlgu sisse nõudma ja kui mõni korteriomanik vabatahtlikult raha ära ei maksa, läheb tema kodu müüki. Võlgade sissenõudmise kõrval hakkab pankrotihaldur korteriühistut ka majandama ja tema töö tuleb ühistu liikmetel uue juhi palkamisega sarnaselt ka kinni maksta. Lisaks tuleb arvestada, et tahtliku maksejõuetuse põhjustamise eest vastutab ametis olnud korteriühistu juhatus. "Seega ei ole pankrotimenetlus mingil juhul lihtne võimalus võetud kohustustest vabanemiseks," kommenteeris Pugri.

Urmas Mardi, Eesti korteriühistute liidu juhatuse liige
Olen selle vastu, et korteriühistud peaksid ennast pankrotti ajama. Kui korteriühistu pankrot välja kuulutataks, tekiks kohe küsimus, kuidas teenuseid edasi tarbida. Põhimõtteliselt on võimalik organiseeruda korteriomanike ühisusena, mille nimel tegutseb valitseja, kuid võlglaste kortereid keskküttesüsteemist tehniliselt lahti ühendada ei saa.

Maia Daljajev, Arco Vara Kinnisvarabüroo vanemmaakler
Praegu pole massiline, et korteriühistud algataks korterite sundmüüke. Küll aga võib see kasvada kevadel. Siis on talvine kõrgete kommunaalkulude aeg läbi ja kui omanik ei ole ühistule tasunud makseid kolm järjestikust kuud, on korteriühistul õigus alustada korteri sundvõõrandamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing