Aivar Hundimägi • 7. detsember 2009 kell 21:00

Rikaste TOP: Väldib pangalaene - Gerhard Eberle

Eberle on ka varem olnud Äripäeva rikaste edetabelis, kuid kes ta on ja millega tegeleb, seda meie lugejad kuni selle aasta dividendide TOPi ilmumiseni ei teadnud.

Sel aastal endale Eesti ettevõtjatest kõige rohkem - 112,5 miljonit krooni - dividende määranud Eberle suurima firma Pakpoord kontol oli eelmisel aastal likviidseid vahendeid 146,1 miljonit krooni. Seda on enam kui 60% varade mahust. Tema firma on niivõrd likviidne, et suudab sisuliselt pangast teenitavast intressitulust oma 54 töötajale palka maksta. Mees ise peab õigemaks pigem hoida varju, ta ei trügi meediasse ega avalikkuse ette.

Elab Haapsalus tavalises neljakorruselises päevinäinud kortermajas, ei sõida ringi uhke autoga, vaid Volkswagen Transporteriga. Ka Äripäeva palvetele temaga kohtuda jäi Eberle esimese hooga kurdiks. Vastas viisakalt, et ei soovi kohtuda, sest pole aega. Madalat joont hoidsid ka firma töötajad, kes ei soovinud samuti omanikust rääkida.

Eesti kodakondsust omav Eberle elab Eestis 1994. aastast. Rekordilist omanikutulu võimaldavad ettevõtted alustasid tegevust kolm aastat hiljem.

Ta tegutseb õmblustööstuses ehk valdkonnas, mille elujõulisus on Eestis seatud kahtluse alla, kuna tööjõud kiiresti kallineb. Eberle firmade üheks edu aluseks on kindlasti olnud odav tööjõud, sest tema töötajate keskmine palk jääb Eesti keskmisele alla kaks korda. Teine edu põhjus on õige turuniši leidmine. Ettevõtte majandusnäitajad tõestavad, et Eberle on leidnud stabiilse ja hea kasumlikkusega toote.

Paar aastat tagasi oleks nii suurest omanikutulu väljavõtmise soovist võinud järeldada, et omanik plaanib firma maha müüa või ei pea senist tegevust enam perspektiivseks, sest tööjõukulud kasvavad kiiresti. Praegu ei tohiks taolist muret ettevõtjal olla.

Eberle sõnul võib ta kasutada raha raskete aegade üleelamiseks. Selleks ei peaks aga omanikutulu ettevõttest välja võtma.

Tegelikult saame alles järgmisel aastal teada, kui palju Eberle tegelikult määratud dividendidest otsustas välja maksta. Ka Eberle ise ütles, et dividendide edetabeli esikoha taganud otsus on ainult võimalus, mitte kohustus.

Eberle on üks nendest ettevõtjatest, kes ei pea õigeks võtta laenu. Seetõttu ei suhtunud konkurendid temasse mõned aastat tagasi kuigi tõsiselt.

"Praegune kriis on väga hästi näidanud, et meie ärimudel on äärmiselt edukas. Me ei ole kunagi soovinud enda ettevõtetega riski piiril mängida ega tee seda ka tulevikus. Võib-olla on see mõnevõrra igav strateegia, aga pikaajalises perspektiivis toob see meile edu. Meil ei ole vaja pidevalt meedias esineda ja rääkida, kui tublid oleme! Me ei pea seda enda väga heale meeskonnale pidevalt tõestama. Nad teavad seda isegi juba ammu," rääkis Eberle Äripäevale kuu aega tagasi.

Hetkel kuum