Tarvo Vaarmets • 10. detsember 2009 kell 21:00

Panasonic ostis tüki 'rohelist'

Panasonicu poolt Sanyo Electricu aktsionäridele tehtud ja viis nädalat väldanud ülevõtupakkumise tulemuste järgi haaras maailma suurim plasmatelerite tootja rohelisi tehnoloogiaid arendavas Sanyos enamusosaluse.

Panasonic omandab 404 miljardi jeeni ehk 4,6 miljardi dollariga Sanyos 50,2%-lise enamusosaluse. Ost tugevdab Panasonicu positsiooni keskkonnasõbralike tehnoloogiate arendamisrallis, sest koos Sanyoga tuleb ettevõttesse ka päikesepaneelide ja taaslaetavate akude oskusteave.

Praegused Sanyo kolm peamist aktsionäri Goldman Sachs, Daiwa Securities ja Sumitomo Mitsui Banking müüvad kokku Panasonicule 3,07 miljardit aktsiat. Nimetatud aktsionärid kontrollivad praegu koos 70%-list aktsiapakki. Raskustes vaevleva ettevõtte ühe aktsia eest maksab Panasonic 131 jeeni.

Sanyo aktsia hind hüppas teate peale Tokyos üle 10% ehk 176 jeenile. See peegeldab mõnevõrra harukordset juhtumit, kus ülevõtupakkumine tehti ja võeti ka osaliselt vastu turuhinnast madalama hinnaga. Investorid usuvad, et Panasonicu kontrolli all ootab Sanyot ilusam tulevik.

Viimastel aastatel on Panasonicu asutaja Konosuke Matsushita naisevenna loodud Sanyo olnud üks Jaapani konkurentsitiheda elektroonikasektori kannatajatest. See on Sanyo viinud ka kahjumisse - septembriga lõppenud majandusaasta esimeses pooles pidi Sanyo vastu võtma 31 miljardi jeeni suuruse puhaskahjumi.

Ellu jäämiseks on Sanyo jõuliselt investeerinud aga taastuva energiaga seotud tehnoloogiatesse, lootes aastaks 2015 oma päikesepatareide tootmismahu neljakordistada.

Sanyo raskused seletavad ka alla turuhinna jäänud pakkumise.

Bloombergi järgi lootis Panasonic minimaalsest kontrollpakist aga veelgi suuremat osa Sanyost kätte saada, kuid paljud aktsionärid polnud siiski nõus turuhinnast madalamalt oma osalust müüma. Näib, et nad tegid õige otsuse.

Ülevõtupakkumine oleks toimunud juba varem, kuid selle tegemine nihkus Hiina, Euroopa Liidu ja USA konkurentsiametite heakskiidu ootamise tõttu mitu kuud edasi.

Panasonicu teatel viiakse tehing lõpule selle aasta 16. detsembril.

Hetkel kuum