Masu halastas lastekodude jõuluannetustele

Anne Oja 25. detsember 2009, 13:27

Küsitletud lastekodud kinnitasid Äripäevale, et kõik lapsed said jõulukingid ja need kätte antud juba enne õiget jõulupäeva. Lastekodude juhtide sõnul võib praeguse majanduslanguse ajal hullem olukord olla hoopis suurtes peredes.

„Tegelikult ju lastekodusid jõulude ajal ära ei unustata ning paljudel on ka omad sõbrad ja toetajad olemas,“ rääkis Põlvamaal asuva Tilsi lastekodu direktor Aare Kallas lastekodude sponsorfirmadest.

Kallas ütles, et omadega tullakse toime, kuigi suurt reklaami toetuste kogumise eesmärgil ei tehta. Loomulikult tooks see rohkem annetusi ja toetusi, aga selleks pole lastekodul piisavalt jõudu, selgitas ta.

„Arvan, et praegusel raskel ajal on palju peresid, kellel läheb halvemini kui lastekodulastel,“ märkis Kallas. Sama kinnitas ka Äripäevaga vestelnud Raplamaal asuva Maidla lastekodu direktor Valve Viljak.

Lastekodude juhid panid inimestele südamele, et lastekodusid ei unustataks ära muul ajal nagu seda tihti juhtub. „Minu põhisõnum oleks, et lastekodusid ei unustataks ära kogu aasta jooksul, on ju veel lastekaitsepäev ja koolivaheajad, aga millegipärast märgatakse viletsamaid ainult jõuluajal,“ rääkis Kallas.

Viljak ütles, et neil praegu rohkem toetusi vaja pole, kuna selleks, et ka aasta lõpus raha oleks, pingutatakse kogu aasta. Ka tema leidis, et lastekodusid tasuks märgata ka muul ajal kui jõlude eel. „Millegipärast märgatakse lastekodusid ainult jõuluajal,“ imestas naine.

Kingid on Maidla lastel samuti olemas ning neid on toodud mitmelt poolt. „Kuna jõuluvanasid käib meil mitmest kandist, on lapsed täitsa ära kommitatud, aga ma usun, et Eestis on praegu palju peresid, kellel on palju vähem kui meie lastel,“ rääkis lastekodu direktor lisades, „tegelikult on nii, et meil küll hetkel ei ole midagi juurde tahta.“

Viljandi lasteabi- ja sotsiaalkeskuse juhataja Pille Vaiksaar rääkis, et tore on, kui toetada tahetakse ka muul ajal, kuna siis saab asju paremini planeerida ja selleks on rohkem aega. Ta rõhutas, et kõik soovijad jõulude ajal kommikotiga laste juurde ei pääse. „Me ei soovi, et lapses kujuneks iseendast pilt kui inimesest, kellele võõrad peaksidki kinke tooma,“ selgitas ta. Viljandis püütakse sunnata heategijaid sedasi, et peamiselt tõuseks kasu laste arengule.

„Soovitame hoopistükkis toetada meie laste osalemist erinevatel väljaspool maja toimuvatel laste arengule suunatud ettevõtmistel ja laste transporti neile üritustele nagu näiteks huviringidesse, Jõulumaale, teatrisse, -veekeskusse, ekskursioonile,“ loetles naine.

Elva väikelastekodu juhataja Kai Räisa sõnas, et nemad ka praegu toetuste järele ei kisenda, kuid tõdes, et olukord erinevates kohtades on erinev.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. December 2009, 16:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing