Sprott: S&P 500 kukub läbi märtsipõhja

Silvia Viidik 30. detsember 2009, 11:30

USA S&P 500 indeks langeb läbi märtsikuu põhjadest, sest oodatud taastumine majanduskasvus sellisel määral ei realiseeru, prognoosib riskifondi Sprott Hedge Fund juht Eric Sprott.

Sprott Hedge Fund on viimasel üheksal aastal tootnud umbes 496 protsenti, samal ajal kui S&P 500 indeks kaotas Kanada dollarites sama ajaga 32 protsenti, kirjutab Bloomberg.

Sprotti sõnul tõlgendasid investorid sel aastal majandusandmestikku valesti, mistõttu ka 66protsendiline ralli S&P 500 aktsiaindeksis alates märtsist. Indeks vajub tema hinnangul praegusest 1126 punktist 40 protsendi võrra, mis tähendab märtsis saavutatud 12 aasta madalaimast tasemest 676,53 punktil veel madalamale.

„Oleme 15 kuni 20 aastat kestval karuturul, seni on neid olnud üheksa,“ sõnas Sprott. Märtsis lõppev keskpanga programm hädasolijate päästmiseks on hoidnud intressimäärad kunstlikult väga madalal, kuid programmi lõpetamine hakkab majanduskasvule liiga tegema, kinnitas Sprott. Kui Föderaalreserv programme uuendama hakkab ajal, mil USA kannab rekordilisi defitsiite, kaotavad investorid riigi valuutasse täielikult usu.

„Kui nad teevad välja veel ühe leevenduskuulutuse intressimäärades, kerkib kuld sel päeval 50 dollarit,“ kinnitas Sprott. Ta on kulda ja kullaaktsiaid ostnud aktiivselt alates aastast 2001, kui väärismetalli hinnaks oli alla 300 dollari unts. Sel kuul on kullafutuuride hinnad küll 7,2 protsenti vajunud dollari tugevnemise tõttu, aga endiselt kaupleb ta 1100 dollari lähedal.

Novembris kasvas töötute arv 11 000 võrra, mis on kriisi algusest arvates kõige väiksem kukkumine. Samuti kerkis jaemüük 1,3 protsendi võrra, mis on oodatust kaks korda enam. Sprotti hinnangul näevad investorid liigse õhinaga neid andmeid paranemise märkidena. „Meil pole töölevõtmistes kasvu. Ainult vähenemised ja see on märk nõrkusest,“ märkis ta.

Sprott sõnas, et ainus vara, millesse ta praegu lühiajaliselt positiivselt suhtub, on kuld. Tema Sprott Canadian Equity Fundis, mis viie kuuga on kerkinud 23 protsenti, on 34 protsenti investeeritud kaevandusettevõtetesse ja veel 39 protsenti kulda. Kuigi tal pole kulla hinna suhtes mingit sihthinda usub ta, et lage pole see veel saavutanud ning sellest võib tema arvates ühel päeval saada isegi uus valuuta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. December 2009, 11:30
Otsi:

Ava täpsem otsing