Eesti läheb 2011. aastal eurole üle "väga tõenäoliselt", teatas Swedbank täna avaldatud majandusprognoosis.
2010. aasta esimesel poolel selgub, kas Eesti suudab täita euro kasutuselevõtuks vajalikud tingimused ning kas 2011. aastast tuleb käibele euro. Meie hinnangul on see väga tõenäoline, on kirjas Maris Lauri allkirja kandvas prognoosis.
Kõige keerulisem on panga teatel eelarvetasakaalu kriteeriumi täitmine, kuid nende hinnangul täideti see tingimus nii 2008. kui ka 2009. aastal. Valitsus on selle nimel teinud väga suuri pingutusi ning pole põhjust arvata, et eelarvekriteeriumi täitmise järel loobutaks eelarve tasakaalustamise soovist, seisab prognoosis.
Swedbanki kinnitusel võib avaliku sektori eelarve taas tasakaalu (ja ülejääki) jõuda 2012. või 2013. aastal. Väga palju sõltub siis sellest, mil viisil plaanitakse täita kohustused, mis 2009. aasta kevadel-suvel anti pensionite ja muude sotsiaaltoetuste osas.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Panga arvutuste kohaselt oli Eesti avaliku sektori eelarve puudujääk 2009. aastal umbes 2,7% SKPst, kuna aasta teises pooles oli keskvalitsuse eelarve ülejäägis (III kvartalis 2,7% SKPst, IV kvartali tulemus peaks olema veelgi suurem).
Kohalike omavalitsuste ja sotsiaalfondide eelarved olid Swedbanki hinnangul puudujäägis. Võib siiski arvata, et puudujääk teisel poolaastal vähenes, kuna III ja IV kvartalis tehti ka seal ulatuslikke kulukärpeid, seisab prognoosis.
Eelarve puudujäägi tulemused avaldab statistikaamet 26. märtsil ja Eurostat 22. aprillil. Aprillis-mais toimub Eesti arengute hindamine, mille alusel avaldatakse raport, tõenäoliselt mais. Lõplik hinnang Eesti eurokõlbulikkusele peaks teatavaks tehtama juunis või juuli alguses.
Swedbank peab olulisimaks andmete avaldamist märtsis – kui puudujääk SKP suhtes on 3%st väiksem, siis on Eesti liitumine eurotsooniga üpris kindel.
Eurotsooniga liitumine tähendab oluliselt väiksemaid riskihinnanguid aga ka madalamat reservikohustust keskpangas – praeguse 15% asemel 2%. Euro kasutusele võtmise perspektiiv peaks suurendama tarbijate, ettevõtjate ja investorite kindlustunnet. Seega toetaks euro kasutusele võtmine majanduskasvu, suurendades laenamist, kapitali sissevoolu, investeeringuid ja tarbimist, prognoosib Swedbank.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!