Maailma suurima otsimootorifirma Google tagasitõmbumine Hiinast, kus ärikliima on paljude USA ettevõtete sõnul halvenemas, võib ajendada teisigi lääneriikide firmasid maailma kõige kiirema kasvuga suurest turust kaugemale vaatama, vahendas agentuur Bloomberg.
Google lõpetas sellest nädalast otsitulemuste tsenseerimise, mida nõudsid Hiina ametivõimud, ning suunas oma Hiina veebilehe külastajad edasi Hongkongi veebilehele. Samal päeval avaldas Ameerika Kaubanduskoda Pekingis raporti, mis nendib, et mitmete USA firmade käibed Hiinas vähenevad, kuna kehtivad reeglid soosivad kodumaist tehnoloogiat. 28% koja küsitlusele vastanud 203 ettevõttest tunnistas, et nende äri selle poliitika tõttu kannatab.
Eksportijate maksusoodustuste vähendamine, kiirenev inflatsioon, karmimad tööseadused, tööjõu nappus rannikuäärsetes tootmiskeskustes ning eeldused, et Hiina valuuta tugevneb, sunnivad firmasid alternatiive otsima.
Pikalt Hiinas tegutsenud firmadest on näiteks GE, L’Oreal ja New Balance laienemas Vietnami ja Indoneesiasse. Aasia arenevatel turgudel väljapoolt Hiinat elab enam kui kaks miljardit inimest ning majanduse kasvutempod on samuti kiired. Indoneesia oli mullu Hiina ja India järel Aasia kõige kiirema majanduskasvuga riik, kus elab 248 miljonit inimest. Neljandal kohal majanduse kasvutempolt oli Vietnam, kus elab 90 miljonit inimest.
Artikkel jätkub pärast reklaami
USA autotootja Ford tegevjuht Alan Mulally ütles läinud nädalal, et Aasias laienemiseks on väga oluline mitte keskenduda üksi Hiina turule. Ford on Tais ühisettevõttesse Mazdaga investeerinud miljard dollarit ning märtsi algul toodi välja esimene India turule kavandatud automudel – Figo. Viimane on osa Fordi 840 miljoni dollari suurusest investeeringust Indiasse.
General Electric avab tänavu tuuleturbiinide tehase Vietnamis Haiphongis ning Intel kiipide testimise ja koostetehase Ho Chi Minh Citys. Prantsuse kosmeetikatootja L’Oreal investeerib 50 miljonit dollarit oma tootmisvõimsuste laiendamiseks Jakartas.
Google’il on Hiina turult lahkumisega vähem kaotada kui paljudel teistel suurtel rahvusvahelistel korporatsioonidel. Google’i käibest on Hiina osakaal ca 600 miljonit dollarit ehk 2,5%. Võrdluseks saab maailma suurim kaevandusfirma Rio Tinto Group, mille neli juhtivtöötajat on sel nädalal Shanghais väidetava altkäemaksude võtmise eest kohtu all, Hiinast 24% käibest (10,7 miljardit dollarit).