21 juuni 2010

Poole miljardi äri, mida juhitakse Torontost

Pereäri, mille käive küünib 630 miljoni kroonini aastas, on Eestis haruldane. Veelgi haruldasem, kui seda suurt äri juhitakse Torontost. Saage tuttavaks, vennad Rivshinid!

Kui vendade isa Mikhail Rivshin 2000. aastal Top Connecti asutas, siis vaevalt oskas ta esimese tegutsemisaasta - käive 33 900 krooni - järel arvata, et kõigest üheksa aastat hiljem küünib äriühingu müügitulu 630 miljonini, äri aetakse pea kõigil kontinentidel ning ühtlasi ollakse Eesti suuremaid telekommunikatsiooni eksportööre.

Äripäeva rikaste edetabelis paiknes Mikhail Rivshin 2006. aastal 312. kohal, tema varanduseks hindasime toona 72,75 miljonit krooni. Ta oli siis Space Holding ASi omanik, mis omakorda omas ühe tütarfirmana ka Top Connecti ja CSC Telekomi.

Sama aasta 14. märtsil kõigest 53aastane mees suri. Tema elutöö pärisid pojad Max (33) ja Anthony Rivshin (28), Torontos elavad juudi soost insenerid.

Valdo Kalm hindab toodet intelligentseks

Eesti Telekomi ja EMT juhatuse esimees Valdo Kalm meenutas, et umbes viis aastat tagasi tulid mehed nende juurde ja pakkusid toona uudset kõnekaardilahendust. "Nad otsisid meid üles. Pakkusid ideed. Praeguseks on meie poolt kogu tehnoloogiline pool. See on väga intelligentne toode: kaart, kaardi müük, SMS, kõned, nüüd ka andmeside," rääkis ta.

Kalmu sõnul on EMT ühisprojektis targa alltöövõtja rollis. "Nemad aga turustavad ja otsivad kõnekaardile uusi turge. Ja tuleb välja, et kahepoolne koostöö on majandustulemusi vaadates sujunud väga hästi. Mõnes mõttes on see hämmastav, millistest riikidest kõnekaarti osta saab. Samas on see ka meie äristrateegia olnud, et nn kolmandates riikides aktiivselt tegutseda," lisas Kalm.

Kõige eksootilisemad paigad, kus kõnekaarti kasutati, paiknevad India ookeani saartel ja Kariibi meres.

Telekomi juhi sõnul kohtub ta vendadega vähemalt paar korda aastas ka silmast-silma. "Tavaliselt vaatame siis järgmise perioodi äriplaani läbi. Nad on väga tublid, rahvusvahelised poisid. Kuigi nad tegelevad põhiliselt kaardi turustamisega, võib nendega sügavuti kõnelda ka toodete tehnilistest parameetritest ja nüanssidest," kinnitas Kalm.

Suurfirmad õnnestus neil saada partneriteks tänu kauasele koostööle fikseeritud side valdkonnas.

Kõnekaardiäri on tema sõnul tänavu alanud julgustavalt. "Kui mullu oli meie ekspordikäive kokku ligikaudu pool miljardit krooni, siis ka tänavune eksport on meil esimeses kvartalis väga hästi läinud. Reisitakse rohkem. Seetõttu kasvab ka kõnekaardiäri," selgitas Kalm.

Aiaste: odavate kõneminutite hind tõi edu

Eesti Energiale kuuluva ASi Televõrk juhataja Urmas Aiaste sõnul ostavad nemad Top Connectilt Eestist väljuvat telefoniliiklust. Samuti on riigifirma ka aastaid tagasi osaühinguga koostööd teinud. "Ostsime nende käest teatud Riia kanaleid. Aga põhimõtteliselt peitub nende edu saladus ikkagi odavate kõneminutite müügis," täpsustas ta.

Vennad Rivshinid on Top Connecti ja CSC Telekomi omanikud valdusfirma Space Holding kaudu.

Top Connect võib tulla ka börsile

Top Connecti juhatuse liikme Vladislav Sobolevi sõnul võib ettevõte olla tulevikus ka börsil noteeritud. Praegu analüüsime seda võimalust, märkis ta.

Sobolev usub kõnekaartide äri tulevikku. "Investeeringute jätkamisel ja uutele turgudele minekul jääb dünaamika ilmselt samaks," viitas ta senisele kasvule. "Müük veebi kaudu on väga efektiivne," lisas ta.

Top Connecti omanikud elavad Kanadas Ontario piirkonnas, olles päritolult valgevenelased. "Aktsionärid osalevad aktiivselt firma igapäevases elus," sõnas Sobolev. Tema ütlusel valiti Eesti äri tegemiseks põhjusel, et see oli esimene Balti riik, mis avas telekommunikatsioonituru.

Samuti on Eesti üsna atraktiivne investeeringute jaoks, riigi seadustik on selge ning Eestil on arenenud IT-infrastruktuur. "Maailmas on vähe kohti, kus on sellised asjad nagu riiklikud portaalid, ID-kaardid, digitaalallkirjad," lisas Sobolev.

 

 

Autor: Kadri Paas, Kaisa Gabral

Hetkel kuum