Romet Kreek • 24. august 2010 kell 10:32

Nordea: madalad intressid püsivad vähemalt aasta

Nordea  finantsturgude prognoosi kohaselt püsivad intressid madalad vähemalt aasta, kirjutas Nordea Panga peaökonomist Tõnu Palm.

Järgneb tema majandusnägemus.

Nordea värske globaalsete finantsturgude prognoosi kohaselt püsivad intressid madalad mõlemal pool Atlandi ookeani, sealhulgas Eestis, vähemalt järgmise aasta IV kvartalini, kuna uuesti on esile on kerkinud hirm USA majanduslanguse ees, mis survestab finantsturge.

1. jaanuarist 2011 ühineb Eesti euroalaga ja jätkab lõimumist lähemate eksporditurgudega, mistõttu globaalsed arengud mõjutavad üha vahetumalt Eesti ettevõtteid ja majapidamisi. Lisaks ekspordi nõudlusele ja välisinvesteeringutele on olulise mõjuga ka finantsnäitajad: intressid ja valuutakurss.

Intressid

Kuigi euroala majandus jätkab Saksamaa eestvedamisel taastumist, jätkab Euroopa Keskpank (ECB) Nordea Marketsi augustikuu prognoosi järgi intresside hoidmist madalal tasemel. Piirkonna majanduskasv on tuginenud suurel määral ekspordil ning vähe on märke sisenõudluse elavnemisest. Oma mõju hakkab avaldama maailma kaubavahetuse aeglustumine ja eelarvepoliitika korrigeerimine, mistõttu ootame euroala majanduskasvu aeglustumist aasta lõpus. Kuna ennatlik intresside tõstmine seaks ohtu majanduskasvu, ei ole  intresside tõstmist oodata enne järgmise aasta IV kvartalit.

Oma panuse finantsturgude rahunemiseks andsid 23. juulil avaldatud Euroopa pankade stresstestide positiivsed tulemused. Eesoleval sügisel võib ECB poolt oodata osade pangandussüsteemi likviidsuse tugimeetmete järk-järgulist lõpetamist, kuid suvel miinimumini alandatud valitsuste võlakirjade ostuprogramm jääb ilmselt avatuks ning euroala majandus on tõenäoliselt piisavalt tugev 2011. aasta lõpuks, mis loob eeldused esimeseks intressitõstmiseks.

Nordea prognoosi kohaselt lükkub ka USA Föderaalreservi (Fed) esimene intressitõstmine 2011.aasta IV kvartalisse, kuna majanduskasv on pidurdumas. Viimaste kuude nõrgemate majandusnäitajate ajel alandas Fed majanduskasvu prognoosi ja otsustas majanduse turgutamiseks taaskäivitada võlakirjade tugiostu programmi, seda küll varasemast väiksemas mahus. Antud sammuga andis Fed turgudele signaali, et keskpank on edasiste arengute osas  ettevaatlikum ja kriisimeetmetest väljumine on edasi lükatud .

Järgmistel kuudel ootame USA majandusnäitajate nõrgenemist. On väga tõenäoline, et Fed peab võlakirjade tugiostude mahtu kasvatama. Samas poolaasta horisondis näeme majanduskasvu indikaatorite paranemist Fed’i ekspansiivse rahapoliitika toel. Esialgu võib majanduskasv paraneda isegi jõuliselt, sest lisaks muudele teguritele mõjutab seda majapidamiste ja ettevõtete seni vaoshoitud nõudluse kasv, mis hakkab madalalt tasemelt taastuma. Vältimaks uute majandusmullide teket, tõstab Fed intresse tõenäoliselt agressiivselt.

Võlakirjad

Võlakirjaturgudel näeme kolme kuu horisondis senisest madalamaid intresse, kuivõrd kasvanud majanduslanguse tõenäosus kahandab veelgi investorite riskijulgust ning ka Fed teeb tugioste. 2011. aasta teises pooles ootame majanduskasvu kiirenemist. USA kasv  hakkab tõenäoliselt ületama euroala kasvu, mis tähendab ka Euroopast kiiremat intresside tõusu.

Valuutaturud

Valuutaturgudel ootame dollari nõrgenemist sügisel, millele järgneb USD tugevnemine EUR suhtes. Praegu on nõrgemad majandustulemused ja madalamad intressid jätnud dollari avatuks riskidele. Dollarit on toetanud vaid turgude heitlikkusest tingitud investorite riskivalmiduse alanemine. Järgmisel aastal prognoosime seevastu USA majanduskasvu elavnemist, samas kui euroala majandus püsib stabiilne. Dollari tugevnemine toetab tõenäoliselt ka GBP’d. Samas piiravad inglise naela tugevnemist eelarve kärped ja Inglise Keskpanga majanduskasvu toetav rahapoliitika.

Hetkel kuum