Sirje Rank • 27. august 2010 kell 4:51

Iirimaa pingutused on kandnud vähe vilja

Iirimaa ei ole säästukursi võtnud Euroopale kuigi julgustav eeskuju - kaks aastat pärast valusate kärbete algust pole kasu veel näha.

Laenuraha hind on tagasi seal, kus see oli enne euroala kriisipaketi vastuvõtmist tänavu mais, riigieelarves käib neljas kärpevoor, mis IMFi hoiatusel ei jää viimaseks, tööpuudus on kõrge ja majanduskasv hingitseb kasvuhoogu maha võtvate välisturgude toel.

Kõige krooniks kärpis reitinguagentuur S&P sel nädalal Iirimaa reitingut, mis tõstis riigi Kreeka järel taas euroala võlakriisi tsentrisse.

Turud taas närvilised

"Reitingukärbe oli nagu järeltõuge euroala võlakirjaturul," ütles agentuurile Bloomberg Allegra Asset Managementi investeeringute juht Norval Loftus.

Ometi asus Iirimaa euroala riikidest esimesena otsustavalt riigi rahaasju saneerima, mida teistele suurtes võlgades riikidele eeskujuks seati. Samuti loodi Skandinaavia finantskriisist saadud õppetundide alusel selge süsteem, millega panku jalule aidata.

Paraku on Iirimaa pangad finants- ja kinnisvarakrahhi järel sedavõrd halvas seisus, et nende päästmine riskib valitsuse jõupingutuste kiuste tühja joosta.

"Hind, mis Iiri valitsusel finantssektori toetamise eest maksta tuleb, on oluliselt tõusnud," teatas reitinguagentuur S&P oma teisipäevase otsuse põhjenduseks.

Pankade rekapitaliseerimiseks võib varem arvatud 35 miljardi euro asemel kuluda 50 miljardit eurot, hindab S&P. Kogu arve pangandussektori päästmise eest võib Iiri maksumaksja jaoks küündida 90 miljardile eurole, kus on sees ka kahjumid n-ö halba panka (NAMA) koondatud hapudest laenudest.

"Kardetakse, et pankade rekapitaliseerimine käib valitsusel üle jõu," ütles Bloombergile Matrix Groupi osakonna juht Bill Bain. "Anglo Irish (mille riik 2009. a alguses üle võttis - toim) on kujunenud sügavamaks mustaks auguks, kui keegi ette oskas kujutada."

Läinud aastal oli Iirimaa eelarvedefitsiit euroala suurim - 14% SKPst. Valitsuse võlg riskib S&P hinnangul kerkida 2012. aastaks 113%-le SKPst.

Augusti algul teatas Iiri valitsus, et pumpab Anglo Irishi panka veel 10 miljardit eurot (kokku 25 miljardit).

Süüdistada pole aga muud kui ennast - kinnisvarasektori kasuks kiivas maksupoliitikat ja nõrka pangandusjärelevalvet -, nagu näitavad krahhi põhjuste analüüsid.

Kärpeid tuleb jätkataMajandus on siiski praeguseks langusest väljas ning juulis tõstis valitsus tänavuse SKP prognoosi 1%-le varem ennustatud 1,3%-lise languse asemel.

IMF on pessimistlikum, hoiatades, et et eelarvedefitsiidi euronormi saamiseks tuleb eelarvet senistele kärbetele ja maksutõusudele lisaks korrigeerida veel 4,5% võrra SKPst. Kui majanduskasv tuleb aeglasem, siis rohkem.

tasub teada

*Reitinguagentuur S&P kärpis Iiri reitingu tasemele AA-. Sama hinde annab Iirimaale Fitch, Moody'se hinnang on pügala võrra kõrgem.*Reitingukärbe riskib tõsta raha hinda Iirimaa pankade jaoks, millel tuleb Nomura panga andmeil septembris refinantseerida 30 miljardi euro väärtuses laene.*Vahe Iirimaa ja Saksamaa 10aastaste võlakirjade intressimäärade vahel oli eile 344 baaspunkti - suurem kui euroala maikuus vastu võetud kriisipaketi eel.*Eilne Iiri lühiajaliste võlakirjade müük läks siiski arvatust paremini - huvi oli suur ja intressimäär jäi kardetust madalamaks.

Hetkel kuum