Sirje Rank • 30. september 2010 kell 7:37

Iiri pankade päästmine võib neelata 50 miljardit eurot

Iirimaa valitsus valmistub omandama enamusosalust Allied Irish pangas ning pumpama lisamiljardeid Anglo Irish panka, et finantskriisile lõpuks joon alla tõmmata.

Kokku võib Iiri pankade päästmine halvimal juhul nõuda kokku 50 miljardit eurot, näitavad Iiri keskpanga ja rahandusministeeriumi täna avalikustatud andmed, Baasstsenaariumi järgi jääb arveks 45 miljardit eurot, vahendab agentuur Bloomberg.

Allied Irish pank võib vajada lisaraha 3 miljardit eurot.

„Turg ootas numbreid Anglo Irish panga kohta,“ ütles Goodbody Stockbrokers ökonomist Dermot O’Leary. „Suurim üllataja on Allied Irish.“

Tänase seisuga on Iiri valitsus pumbanud kinnisvaralaenude all kokku vajunud ja 2009. a jaanuaris riigistatud Anglo Irish panka 22,9 miljardit eurot.

Pankade päästmise kulude kiire kasv ajendas läinud kuul reitinguagentuuri S&P Iirimaa reitingut kärpima, tõstes euroala suurima eelarvedefitsiidiga riigi jaoks laenuraha hinda.

Kokku on Iiri valitsus vankuvasse finantssüsteemi pumbanud 33 miljardit eurot. Anglo Irish pank võib vajada veel vähemalt 6,4 miljardit eurot, millele võib omakorda lisanduda veel 5 miljardit, kui tekivad ootamatud kahjumid, teatas täna Iiri valitsus. Iiri Nationwide Building Society võib vajada 2,7 miljardit eurot.

„Suurim üllataja on Allied Irish panga kasvanud kapitalivajadus,“ ütles Dublinis Merrion Capitali analüütik Sebastian Orsi. See võib tähendada, et valitse kontrolli alla läheb pangast üle 90%.

Iirimaa riigivõlakirjade hind on viimastel nädalatel järsult kukkunud, tõstes kümneaastaste riigivõlakirjade tulususe 6,5%-le. Vahe Saksamaa riigivõlakirjadega lõi sel nädalal 449 baaspunkti tasemel rekordi. Reitinguagentuur S&P prognoosis augustis, et Anglo Irish panga päästmine võib valitsusele maksma minna 35 miljardit eurot.

„Täna avaldatud informatsioon viib Iirimaa lähemale lõplikule lahendusele pangandussüsteemi restruktureerimiseks, mis on eelduseks stabiilsele majanduskasvule,“ ütles Iiri keskpanga juht Patrick Honohan.

Kui finantssüsteem stabiliseerub, saab valitsus keskenduda eelarvedefitsiidi kärpimisele, mis mullu ületas 14% SKPst. Eesmärk on see aastaks 2014 kärpida 3%le.

Iiri pankade päästmise kulud on väga suured, ütles täna Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn. „Väga oluline on, et Iiri valitsus esitaks esimesel võimalusel ka nelja aasta eelarvekava defitsiidi vähendamiseks.“

Luksemburgi peaminister ja eurogrupi juht Jean-Claude Juncker avaldas arvamust, et Iirimaa ei pea mais loodud euroala kriisifondist abi paluma. Samas nentis ta, et Anglo Irish panga suured päästmiskulud „ei ole head“.

Euro odavnes tänaste uudiste mõjul – Iiri pangad, Hispaania reitingu alanemine – 1,3572 dollarile eilselt 1,2327 dollari tasemelt.

„Iiri olukord näitab tõsist strukturaalset probleemi euroalal,“ ütles Mizuho Corporate Banki ökonomist Daisuke Karakama. „Iirimaa kannatab, ehkki on rakendanud rangeid kokkuhoiumeetmeid. Ma ei imesta, kui euro edasi langeb.“

Euroopa võlakirjade risk püsib kõrge ja raske on kindlalt väita, et turg varsti ka eurot löögi alla ei sea, ütles Royal Bank of Scotlandi valuutastrateeg Greg Gibbs.

 

Hetkel kuum