Katre Pilvinski • 23. september 2010 kell 8:02

KPMG Baltics TOPist: firma väärtus seisneb tulevikus

Firma väärtus seisneb tuleviku väljavaadetes, mitte mineviku kasumites, kommenteeris KPMG Baltics finantsnõustaja Virgo Süsi Rikaste TOPi koostamise metoodikat.

"Sarnaste edetabelite koostamine on eri riikides väga levinud ning ideaalse hindamismeetodi leidmine on keeruline," tõdes Süsi.

Ta selgitas, et Äripäeva edetabeli metoodika eeldab, et inimeste varandus seisneb ainult neile kuuluvates ettevõtetes ning arvutusest jäävad välja muud varaklassid (nt raha, eraisikuna tehtud börsiinvesteeringud, kinnisvara jms) ja ka kohustused. "Seetõttu ei pruugi edetabelis olevate isikute varanduslik seis olla päris ülevaatlik," lisas Süsi.

"Kui rääkida ettevõtete väärtuse hindamisest, siis metoodika, et väärtus võrdub raamatupidamisväärtus, esitatud metoodikas (vt allpool - toim.) pole kirjas, mille raamatupidamisväärtus, kuid oletame, et jutt käib omakapitalist, pluss viiekordne kahe eelmise aasta keskmine kasum on väga suur lihtsustus ning suure tõenäosusega ei anna ettevõtte väärtusest täit pilti," rääkis finantsjuht.

Süsi ütles, et firma väärtus seisneb tuleviku väljavaadetes, mitte mineviku kasumites. "Börsil mittenoteeritud ettevõtete hindamiste korrektne ja põhjalik läbiviimine ainult edetabeli koostamise eesmärgil oleks ilmselt liiga ajamahukas, lihtsustatud meetodid aga jõuavadki tihti kõiki aspekte mittearvestava tulemuseni," lausus ta.

Äripäev kasutab Rikaste TOPi koostamiseks järgmist metoodikat:

Enamalt on ettevõtete väärtuseks võetud firmade raamatupidamisliku väärtus (ingl keeles bookvalue), millele on otsa liidetud viiekordne 2008-09. aasta keskmine kasum. Kahjumlikke firmade puhul oleme võtnud ettevõtte väärtuseks vaid raamatupidamisliku väärtuse. Erakorraliste kasumite puhul oleme kasuminumbreid madalamaks korrigeerinud. Võimaluse korral on elimineeritud erakorralisi kasumeid ja kahjumeid ning rahavoogu mittetootvate firmade puhul (nt kinnisvaraportfellid, väärtpaberiportfellid jne) on rikkuseks võetud firma omakapital (varad - kohustused).

Hetkel kuum