Katre Pilvinski • 23. september 2010 kell 7:03

PwC: üheselt arusaadavat TOPi metoodikat pole olemas

Üheselt arusaadavat inimeste rikkust arvestavat metoodikat pole võimalik välja töötada, sõnas PwC partner ja auditiosakonna juht Tiit Raimla.

"Avalikkusele ei ole võimalik üheselt arusaadavat inimeste rikkust arvestavat metoodikat välja töötada,“ kommenteeris Raimla Äripäeva Rikaste TOPi koostamist.

„Äripäeva Rikaste TOPi metoodika on väga lihtsustatud lähenemine, mis võib näidata kellegi vara väärtust tegelikust oluliselt suuremana või väiksemana, kuid kahjuks puuduvad vastavad arvestusstandardid mille abil võiks mõistliku ajakuluga õiglase tulemuseni jõuda,” lisas ta.

“Seetõttu ei ole võimalik lihtsa koolipoisimatemaatikaga jõuda tõsiseltvõetavate tulemusteni ehk kogu see TOP klassifitseerub pigem populaarteaduslikuks meelelahutusrubriigiks,” märkis Raimla.

Äripäev kasutab Rikaste TOPi koostamiseks järgmist metoodikat:

Enamalt on ettevõtete väärtuseks võetud firmade raamatupidamisliku väärtus (ingl keeles bookvalue), millele on otsa liidetud viiekordne 2008-09. aasta keskmine kasum. Kahjumlikke firmade puhul oleme võtnud ettevõtte väärtuseks vaid raamatupidamisliku väärtuse. Erakorraliste kasumite puhul oleme kasuminumbreid madalamaks korrigeerinud. Võimaluse korral on elimineeritud erakorralisi kasumeid ja kahjumeid ning rahavoogu mittetootvate firmade puhul (nt kinnisvaraportfellid, väärtpaberiportfellid jne) on rikkuseks võetud firma omakapital (varad - kohustused).

Hetkel kuum