Uue investeerimiskonto süsteemi puhul tekivad peamised küsimused nii maksuhaldurile kui ka maksumaksjatele tõenäoliselt sellest, kas mingi konkreetne väärtpaber, osak, hoius jne kuulub finantsvara alla või mitte.
"Kuna füüsilise isiku tuludeklaratsiooni tuleb isikul endal investeerimiskonto sissemaksed ja väljamaksed kirja panna, tuleb maksumaksjal endal ka veenduda, et investeerimistooted, mida ta investeerimiskonto vahenditest soetab, kuuluvad uue tulumaksuseaduse §17.1 mõistes finantsvara alla. Kui maksumaksja ei ole investeerimisega varem tegelenud, on alustades kasulik konsulteerida selle ala spetsialistidega," selgitas maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Aule Kindsigo.
Eestis kaubeldavate väärtpaberite suhtes lähtutakse mõistete tõlgendamisel väärtpaberituru seadusest. "Kui kaubeldakse väärtpaberitega muu Euroopa Liidu või OECD liikmesriigi professionaalse vahendaja kaudu (pank või mõni muu investeerimisteenuse pakkuja, kellel on vastava riigi järelevalveasutuse poolt väljastatud tegevusluba), saab arvesse võtta vastava riigi väärtpaberiturgu reguleerivat seadusandlust. Üheks tunnuseks, mille järgi saab otsustada kas väärtpaberitulule laieneb investeerimiskonto süsteem, on selle väärtpaberi avalik pakkumine turul. Üldjuhul on tegemist väärtpaberiga, mida pakutakse rohkem kui 100-le investorile, mille kohta on koostatud prospekt ja mis on registreeritud finantsjärelevalve asutuses," selgitas Kindsigo.
Lõplikku finantsvarade loetelu maksuhalduril ei ole, kuna finantsvara alla kuuluvad väga erinevad investeerimistooted, mis on ise ja mille pakkumise viis on ajas pidevalt muutuvad. Maksu- ja tolliamet on 2011. aastal jõustuva investeerimiskonto süsteemi kohta avaldanud oma kodulehel selgituse "Finantsvaralt saadud tulu maksustamise muudatused 2011. aastal". Sellega saab tutvuda kodulehe alajaotuses: Erakliendile > Füüsilise isiku tulumaks. Kavas on kodulehele lisada täiendavaid selgitusi uue investeerimiskonto süsteemi kohta.
Lisaks koostab rahandusministeerium uue tulumaksuseaduse rakendamise juhendit, kuhu lisatakse võimalikult palju informatsiooni, et aidata maksumaksjal välja selgitada, kas teatud investeerimistoode on finantsvara või ei.
Erainvestor, kes avab 2011. aastal oma väärtpaberite tehingute tegemiseks investeerimiskonto, saab sealt maksuvabalt võtta raha välja niipalju, kui ta on sisse investeerinud. Investeerimiskontode arvule piiranguid ei seata ja kontoks võib olla ka tavaline arvelduskonto. Investeerimiskontot ei pea avama Eestis, vaid mistahes OECD riigis.
Kas investeerimiskonto kaudu saab: Londoni AIM alternatiivturul kaubeldavate Playtech aktsiate ostmine on aktsepteeritav kui finantsvara ostmine investeerimiskonto süsteemis (EL liikmesriigi reguleeritud väärtpaberiturg).-optsioone, et maandada sellega nafta hinnatõusu riske? Chicago toorainebörsilt nafta futuuridele call-optsioonide ostmine on aktsepteeritav kui finantsvara soetamine investeerimiskonto süsteemis (OECD liikmesriigi reguleeritud väärtpaberiturg). Tallinki aktsiate müük on käsitatav investeerimiskonto süsteemis finantsvara müümisena, kui tehing tehakse Euroopa Liidu või OECD liikmesriigis litsentseeritud väärtpaberivahendaja kaudu.-piirkondades registreeritud firmade aktsiaid? Puudub teave, mis riigi litsentseeritud finantsvahendaja kaudu tehing tehakse, mistõttu kindlat vastust ei saa anda.
1) osta Londoni AIM-ilt (alternatiivturg) eestlaste jaoks väga tuntud firma Playtech aktsiaid?Vastus:
2) osta Chicago toorainebörsilt nafta futuuridele call
Vastus:
3) laenata maaklerilt Tallinki aktsiaid ja müüa need maha (lühikeseks müük)?Vastus:
4) osta Hongkongi börsilt offshore
Vastus:
(Vastas Aule Kindsigo)
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!