Kadrin Karner • 6. november 2010 kell 12:00

Pajula: I kvartalis süüakse tatart

Euro tuleku järel jääb erasektor alguses passiivseks, aga umbes kevadest alates võiks oodata elavnemist, mis näitab, et esimene kvartal tuleb kehva.

„Erasektor jääb endiselt passiivseks. Esimeses kvartalis istuvad inimesed kodus ja söövad rahulikult tatart ja vaatavad, mis saama hakkab. Alles kevadel tullakse välja,“ rääkis Pajula eile toimunud kinnisvarakonverentsil Kinnisvara 2010. 

Suvel tuleb maksroökonomisti sõnul kokku näiteks üks Rnimeline partei ja ütleb, et majandus on jõudnud uuele tasemele ja riigivõlg on väike, nii et võime hakata laenama.

Eesti Panga rahapoliitika osakonna juhataja Ülo Kaasiku sõnul võiks olla stsenaarium „väike võlakoorem“ ohtlik, kuna vaadates valitsuse prognoose kasvab võlakoorem jõudsasti.

Kaasik tõi näite, et ka Iiri valitsussektori võlatase oli mõni aeg tagasi väike nagu Eestilgi aga nüüd moodustab see juba 100% SKPst. „Valitsussektor võlgneb kogu ühe aasta toodangumahu,“ lisas ta. Rahapoliitika osakonna juhi sõnul ei lahendata probleeme läbi suurte võlgade, vaid investeerida on vaja nii, et võlg ei suureneks.

Pajula lisas, et tegelikult ei ole Eesti võlakoorem ju üldse nii väike ning tema ei saa aru, miks on vaja eraldada erasektori võlg ja valitsussektori võlg ning rääkida neist eraldiseisvatena.

Hetkel kuum