Sirje Rank • 12. november 2010 kell 7:04

DI: Balti krahhist on saanud buum

Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutas esikaaneloos, kuidas kaks aastat sügavat kriisi Balti riikides on tänaseks asendunud suure optimismipuhanguga.

Aasta arvestuses on Balti börsid Ida-Euroopa riikide võrdluses suurimad tõusjad. Suurim optimism valitseb Eestis, kus börs on tõusnud 70%.

Balti riikidest on viimase aasta jooksul tulnud pidevat positiivseid uudiseid. Viimati SKP numbrid, mis näitasid Eestis kolmandas kvartalis aasta baasil 4,7% suurust kasvu ning Lätis üle ootuste head 2,7% suurust kasvu. See on hoopis midagi muud kui pidev kriisimeeleolu kaks aastat tagasi, kirjutab leht.

"Teiste seas on üks hea uudis see, et Lätis on devalveerimisoht möödas. Peamine tegur on aga Eesti üleminek eurole tuleval aastal. See suurendab usaldust ka teiste Balti riikide vastu," ütles East Capitali peaökonomist Marcus Svedberg.

Oktoobris olid Eesti ja Leedu börs Ida-Euroopas suurimad tõusjad.

Ka Rootsi suurpangad on Balti riikide suhtes optimistlikud. Nordea panga hinnangul algab eurole üleminekuga Eesti jaoks uus ajajärk. Ja kui Läti järgib IMFiga kokku lepitud plaani, võib seegi riik 4-5 aasta perspektiivis euroalaga liituda.

"Ent endiselt on Balti riikide jaoks eksport väga tähtis. Nii on oluline, et Põhjalas, mujal Euroopas ning Venemaal majanduse toibumine jätkuks," ütles Nordea analüütik Annika Lindblad.

SEB Ida-Euroopa analüütikud kirjutavad värskes analüüsis, et Balti riigid on kriisiaastate järel õigel kursil. Riikide konkurentsivõime jääb aga teistele Ida-Euroopa riikidele alla. Samuti on siseturu nõudlus suuresti halvatud. Lätis on palgad alanenud 19%, kuid valitsuse otsusekindlus majandusprobleemide lahendamisel on võitnud usalduse, mis kajastub kapitali naasmises börsile.

Riskid pole aga kuhugi kadunud. "Võimalikuks riskiks on reformide peatumine. Teised riskid on seotud väliskeskkonnaga," ütles Svedberg.

Enamus Rootsi fondidesse raha paigutanud investoreid pole Balti börside tõusust kasu saanud. Ainus otsene Balti fond on vaid East Capitalil. Kogu Põhjalas on üks parima tulemuse saavutanud fonde tänavu Danske Invest Baltic 47% suuruse tõusuga, kuid seda müüakse vaid Soomes, kirjutab leht. 

Hetkel kuum