Sirje Rank • 17. november 2010 kell 11:57

Hiina läheb hinnakontrolliga inflatsiooni vastu

Hiina kaalub hinnakontrolli kehtestamist vastuseks läinud kuul järsult kiirenenud inflatsioonile, millest on saanud majanduse jaoks üks peamisi riske, kirjutab Financial Times.

Eelkõige teeb Hiinale muret toidukaupade hinnatõus, mille ohjeldamiseks on mitmete suuremate linnade juhid juba samme astunud. Lisaks hinnakontrollile on kaalumisel tarbijate toetamine, võitlus toidu ja muude toorainete ülemäärase kokkuostmise vastu ning poliitika, mis paneb linnapeadele kohustuse tagada teatud põhitoidukaupade kättesaadavus odava hinnaga.

Oktoobris kiirenes inflatsioon Hiinas 4,4%-le, ületades valitsuse poolt laeks seatud 3% piiri. Toidukaupade hinnatõus aasta baasil oli 10,1%. 18 põhilise köögivilja hind on aastatagusega võrreldes keskmiselt 62,4% kõrgem, vahendas uudisteagentuur Xinhua. Küüslauk, mida on spekulatiivselt kokku ostetud, on kallinenud 95,8%.

Üheltpoolt pelgab Hiina poliitilisi rahutusi, mida kiire hinnatõus võiks põhjustada, teisalt ei taheta julgustust spekulatiivseteks investeeringuteks – praegu tuleb Hiina hoiustajatel oma sääste pangas hoides leppida negatiivse reaalintressiga.

Inflatsioonisurve ohjeldamiseks on Hiina juba tõstnud keskpanga intressimäärasid ning suurendanud korduvalt pankades reservinõudeid. Valitsus müüb riigi varudest sealiha ja suhkrut, et hinnatõusu ohjeldada.

Ajutisi hinnakontrolle rakendas Hiina ka jaanuaris 2008 naftatoodetele, maagaasile, elektrile ja igapäevakaupadele, et hinnatõusu pidurdada.

Hetkel kuum