Tokyo poole hõljuv radiatsioon on pannud mõned pealinlased pagema ning paljusid kokku ostma hädavajalikke kaupu.
Radiatsioonitase, mida on senini Tokyos mõõdetud, polevat Jaapani ametlike teadaannet kohaselt „probleem“, vahendas Reuters. Väliseksperdid pole siiski ühel meelel, kas pealinnas mõõdetud radiatsioonitase on kahjulik või mitte.
“Edasise radioaktiivsuse lekke võimalus kasvab,” pöördus Jaapani peaminister Naoto Kan sünge näoga oma rahva poole. “Me teeme kõik, et vältida lekke levikut. Ma tean, et inimesed muretsevad, kuid palun teid rahu säilitada,” lisas peaminister.
“Radioaktiivne materjal jõuab küll Tokyosse, kuid see pole inimestele kahjulik, kuna enne Tokyosse jõudmist on see laiali hajunud,” ütles keskkonnateaduste haridusega Hokkaido Ülikooli professor Koji Yamazaki.
Vaatamata rahu säilitamist paluvatele teadetele pagevad Tokyo elanikud linnast või kiirustavad poodidesse varusid täiendama. Nii mõnigi Tokyo pood on tühjaks ostetud toidust, joogiveest, näomaskidest, raadiotest, taskulampidest, küünaldest ja magamiskottidest.
Fukushima Daiichi tuumaelektrijaama reaktori number 4 läheduses mõõdeti radiatsioonitasemeks kuni 400 millisiivertit tunnis, teatas Jaapani valitsus. Maailma Tuumaassotsiatsiooni andmetel on 100 millisiivertit aastas selline tase, mis võib põhjustada vähki.
Umbes kaheksa tundi peale plahvatust ütles Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon, et tuul levitab radioaktiivset materjali üle Vaikse ookeani, eemale Jaapanist ja teistest Aasia riikidest.
Fukushima tuumajaama operaator on 750 töötajat jaamast välja viinud, jättes vaid 50 tööle. Õhuruum tuumajaamast 30 km raadiuses on suletud lennuliiklusele ning 20 km raadiusest on inimesed evakueeritud.
Hiina reageeris olukorrale öeldes, et radiatsiooniohu korral on nad valmis inimesi kõige enam mõjutatud piirkondadest evakueerima. Air China teatas, et on lennud Tokyosse tühistanud.
Paljud saatkonnad on soovitanud oma töötajatel ja riigi kodanikel lahkuda radiatsioonist mõjutatud piirkondadest. Turistid on katkestanud oma puhkused ning rahvusvahelised organisatsioonid on kas sundinud töötajaid riigist lahkuma või öelnud, et kaaluvad kolimist väljapoole Tokyot.
Seotud lood
Radioaktiivsus, mis täna peale kolmandat plahvatust Jaapani Fukushima tuumajaamas õhku paiskus, võib saastada toitu ja veevarusid.
Jaapanis maavärina ning hiidlaine tagajärjel kannatada saanud Fukushima Daiichi tuumaelektrijaamas toimus järjekordne plahvatus, mis võib mõjutada inimeste tervist.
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?
Enimloetud
1
Ka Villig avas oma padeliäri
3
Droonimüüja: Eesti on teistest maha jäänud
5
Investor ootaks madalamat hinda
Hetkel kuum
Ka Villig avas oma padeliäri
Investor ootaks madalamat hinda
Tagasi Äripäeva esilehele