Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Kust sai Liibüa diktaator oma relvad?
Helikopterid Itaaliast, käsirelvad Maltalt ning tehnoloogia mobiilside blokeerimiseks Saksamaalt – kui Liibüale relvamüügi embargo 2004. aastal tühistati, siirdus Liibüa diktaator Muammar al-Gaddafi ostuturneele Euroopasse.
Täna kasutab ta neid relvi Euroopa häbiks oma rahva vastu, kirjutab Saksa väljaanne Spiegel Online.
Üksi aastal 2009 müüsid Euroopa Liidu riigid Liibüale sõja- ja kaitsetehnikat 344 miljoni euro eest, kirjutab leht.
18 aastat väldanud embargo järel otsisid Liibüaga ärivõimalusi nii Itaalia, Prantsusmaa kui Suurbritannia. Ühtki tõeliselt suur relvamüügitehingut siiski ei toimunud, ütles Stockholmi rahu-uuringute instituudi SIPRI teadur Mark Bromley. "Kui mõni suurtest tehingutest oleks toimunud, oleks praegu väga piinlik olnud," märkis ta.
Itaalia kaitseminister Ignazio La Russa teatas täna sõjalise operatsiooni ettevalmistamisest, mille käigus loodetakse Itaalia kodanikud kodusõja lävel olevast Liibüast ära tuua.
Nii USA kui teised senised Liibüa liidri Muammar Gaddafi liitlased nõuavad üha tungivamalt tagasiastumist rahvarahutuste tõttu ning on astunud omapoolseid samme režiimi kukutamiseks.
Liibüa diktaator Muammar al-Gaddafi võib lääneriikide kütusefirmad riigist välja ajada, kui tal õnnestub kuu aega väldanud relvastatud ülestõus maha suruda.
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?