Sirje Rank • 18. märts 2011 kell 4:26

Portugal võib järgmisena kriisiabi vajada

Lõppev nädal tõukas Portugali lähemale murdepunktile, kus riik enam oma jõududega toime ei tule ning peab Kreeka ja Iirimaa järel Euroopa Liidult ja IMFilt abi paluma.

Teisipäeval kärpis reitinguagentuur Moody’s Portugali reitingu nelja astme kaugusele spekulatiivsest ehk n-ö rämpsvõlakirjade tasemest ning kolmapäeval toimunud võlakirjaoksjonil tuli valitsusel laenuraha eest juba oluliselt kõrgemat hinda maksta kui veel kaks nädalat tagasi.

"Portugali intressimäärad on endiselt tasemel, mis võlakoormat pidevalt edasi kasvatavad – see tähendab, et kõikidest jõupingutustest hoolimata olukord ei parane, vaid halveneb," märkis Lloyds Banki strateeg Charles Diebel agentuuri Reuters vahendusel.

Riigi kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad on juba viiendat nädalat üle 7% taseme, lüües 9. märtsil 7,7% juures euroala rekordi. Aastase tähtajaga võlakirjade oksjonil kujunes kolmapäeval nõutud intressimääraks 4,331% võrreldes 4,057%ga kaks nädalat tagasi.

Sellise hinnaga ei saa valitsus kaua laenata, hoiatas Portugali rahandusminister Fernando Teixeira dos Santos.Nagu probleeme veel vähe oleks, pingestab olukorda Portugalis kääriv sisepoliitiline vastasseis – suurim opositsioonipartei teatas, et ei ole nõus valitsuse nädala eest avalikustatud uusi kokkuhoiumeetmeid toetama, kuna see paiskaks riigi majanduse veel sügavamasse kriisi.

Peaminister Jose Socrates hoiatas seepeale, et kui valitsuse kärpekava toetust ei leia, tulevad riigis ennetähtaegsed valimised ning välisabi palumine on vältimatu."Olen kindel, et selline kriis õõnestab rahvusvaheliste turgude usaldust ning sunnib meid välisabi paluma," ütles Socrates, kes seni on püüdnud seda sammu iga hinna eest vältida.  

Turgude usalduse taastamiseks on Portugali valitsus vastu võtnud neli kärpekava, et viia 2009. aastal 9,3%-le küündinud eelarvedefitsiit tänavu 4,6%-le SKPst ja tuleval aastal 3%-le.

Muuhulgas on valitsus kärpinud kuus enam kui 1500 eurot teenivate avaliku sektori töötajate palku 5% võrra ja tõstnud käibemaksu 23%-le, nädal tagasi kinnitatud abinõud kärbivad defitsiiti täiendava 0,8% ulatuses SKPst.

Opositsiooni vastuseisu tõttu on kärbete elluviimine aga küsimärgi all, märkis agentuur Moody’s Portugali reitingut alandades, nimetades teise olulise põhjusena riigi majanduse nõrka seisu. Portugali keskpanga prognoosi järgi kahaneb riigi SKP tänavu 1,3%, lisaks on 11,1%ne tööpuudus kõrgeimal tasemel 1998. aastast.Analüütikute hinnangul ei aita Portugali suhtes investorite usaldust tõsta ka euroala kriisimehhanismi tugevdamine ja selle volituste laiendamine, milles euroala valitsusjuhid läinud nädalavahetusel kokku leppisid. Liiga vähe, liiga hilja. Agentuuri Reuters küsitletud 45 analüütikust arvas 60%, et Portugal välisabi palumisest ei pääse.

Hetkel kuum