Birjo Must • 25. märts 2011 kell 6:11

Lehis: sotsiaalmaksu lagi suure palga puhul mõttetu

Sotsiaalmaksu lagi on suure palga puhul mõttetu ja hakkaks rakenduma eelkõige kõrgete riigiametnike peal, mis pole ju eesmärk, kommenteeris koalitsioonilepingut maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis.

„Arvestades kõike, mis viimastel aastatel majanduses ja eelarvepoliitikas on toimunud, ei ole praegu maksude langetamise osas erilisi ootusi ja sellepärast ei saa ka öelda, et koalitsioonileping mingeid suuri emotsioone tekitaks,“ sõnas Lehis, kelle arvates võiks kõige rohkem rõõmustada see, et maksusüsteemi tervikuna ümber korraldama ei hakata.

„Töötuskindlustusmaksed võiksid siiski väheneda 2012. aastast ja pealegi pole ilus koalitsioonilepingus kokku leppida asju, mida seaduse järgi peab riik kokku leppima koos ametiühingute ja tööandjatega,“ lausus Lehis.

Lepingu järgi kehtsestatakse 1. jaanuaril 2014 sotsiaalmaksu (va ravikindlustuse) lagi - töötasu osalt, mis ületab 4000 eurot kuus ei maksta sotsiaalmaksu.

Sotsiaalmaksu lagi on Lehise arvates nii suure palga puhul mõttetu ning praktikas hakkaks see rakenduma eelkõige kõrgete riigiametnike peal, mis küll polnud asja eesmärk. Ma usun, et erasektoris töötavad inimesed, kes teenivad 4000 eurot kuus, teavad, mida teha selleks, et maksta vähem sotsiaalmaksu, ja ka teevad seda, kommenteeris ta.

Tulumaksumäära osas arvab Lehis, et seekord on lubadus antud nii pika aja peale, et see õnnestub ka täita. Samas kui 2012. aastast vähendatakse eluasemelaenu ja koolituskulude mahaarvamiste mahtu poole võrra, siis võib see kaotus Lehise hinnangul paljude jaoks olla suurem kui 2015. aastal saabuv võit.

Lisaks märkis Lehis, et kui tööõnnetuste ja kutsehaiguste kindlustus rakendub enne 2013. aastat, siis võib juhtuda, et 2012. aastal tööjõu maksukoormus suureneb. „Ma ei tea, kas see oli eesmärk, aga mõnikord tõstetaksegi makse ainult selle pärast, et saaks neid hiljem trummipõrina ja ilutulestiku saatel langetada,“ arvas ta.

Positiivne on Lehise meelest kodualuse maa maksuvabastus. Loodame, et seadusemuudatused sõnastatakse selliselt, et maaomanikud ei peaks maksuvabastuse saamiseks pidevalt avaldusi esitama, see hoiaks oluliselt kokku aega ja kulusid, ütles Lehis.

 

Hetkel kuum