Sirje Rank • 31. märts 2011 kell 11:36

Portugalil suur puudujääk

Portugali mullune eelarvedefitsiit tuli suurem, kui valitsus eesmärgiks oli seadnud. See suurendas tõenäosust, et Portugalil tuleb IMFilt ja ELilt abi küsida.

7% asemele, mida sihtis valitsus, oli Portugali eelarvedefitsiit mullu 8,6% SKPst. Portugali statistikaamet korrigeeris suuremaks ka 2009. aasta defitsiidi, mis algse 9,3% asemel kerkis nüüd 10%-le SKPst.

Selle tingisid Euroopa Liidus muudetud raamatupidamisnõuded, mille järgi tuli defitsiidi hulka arvata ka 2008. a pangaprobleemidega seotud kulud ning 2010. a avaliku sektori tarnspordifirmade kulud, vahendas Bloomberg.

Portugal on tõstnud riigi rahanduse saneerimiseks makse ja käivitanud Kreeka ja Iirimaa saatuse vältimiseks suurimad eelarvekärped viimase 30 aasta jooksul. Viimase nädalaga on aga reitinguagentuur S&P Portugali reitingut kärpinud juba kahel korral, nentides, et Euroopa abimehhanismi tingimused võivad viia selleni, et Portugali võlakirjad restruktureeritakse. Portugali reiting on nüüd ühe pügala kaugusel spekulatiivsest tasemest.

Portugali kaheaastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad kerkisid täna 8,30%le, ületades esmakordselt 2006. aastast kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäära.

Portugali ja Saksamaa 10aastase tähtajaga võlakirjade intressimäärade vahe kärises täna 486 baaspunktile, mis on euroala rekord. Kümneaastaste võlakirjade intressimäär kerkis 8,18 protsendile.

Hetkel kuum