Kadrin Karner • 18. mai 2011 kell 15:40

Sepp: ehk pole ettevõtete efektiivsus veel edetabelisse jõudnud

Turvafirma Pristis ASi suuromaniku Indrek Sepa sõnul võib kriitika Eesti ettevõtluse vähese efektiivsuse üle tuleneda sellest, et ettevõtete efektiivsus ei ole jõudnud veel statistikas kajastuda.

„Oleneb millise aja andmeid võrreldakse. Kui meie riik masusse suundus,siis alles hakati tegelema oma protsesside efektiivistamisega. Nüüd, kus masust välja tuleme, on võib-olla alles paljud ettevõtted efektiivseks saanud,“ rääkis Sepp. Ta usub, et efektiivsust näitav statistika jõuab meieni lihtsalt väikese hilinemisega.

IMD koostatud riikide konkurentsivõime edetabelis kiideti Eesti valitsuse efektiivsus, nõrgaks peeti aga ettevõtluse efektiivsust ja infrastruktuuri. Kas teie arvates võiks olla siin probleem selles, et riik on teinud kuskil valesid otsuseid? „Riiki siin otse milleski süüdistada ei ole paslik,“ vastas Sepp.

Küsimuse peale, mida Eestis muuta tuleks, et see aitaks kaasa ettevõtluse efektiivsemaks muutmisele, vastas Pristise omanik, et tegemist on väga laia küsimusega, kuid maksusoodustustega liiga kaugele minna ei saa. „Võib-olla tuleks rohkem vahendeid suunata infrastruktuuri ja sealt kaudu võimalikult hästi kasutada eurotoetusi ning saada infrastruktuuri ehitused paremini käima,“ pakkus Sepp. „Et lõppeks massiivne ehituskonkursside peale kaebamine ja selline protsessimine protsessimise pärast ära,“ lisas ta.

Sepa sõnul võib protsessimise taga näha ka konkursside ettevalmistamises ehk sinna satub sisse „aga-sid“, mida protsessid. „Projekteerimine ja ettevalmistamine peaks olema veel täpsem ja konkreetsem, et selliseid auke ei tekiks, et kuude ja kvartalite kaupa saab kohtus käia,“ selgitas ta. Sepp lisas, et selle asemel võiks rahavoo läbi ehituse tarbimisse saada.

Hetkel kuum