Kuidas mõjutab Lätis toimuv majandust ja ettevõtlust?

Hele Lõhmus 06. juuni 2011, 00:00

Viimasel ajal on Lätiga seonduv Eesti meedias üles kerkinud mitmel korral. On õlakehitajad, on kurjustajaid, on pessimiste ja optimiste. Mõned arvavad, et eestlased ei tohi võõral maal õpetada, kuidas peaks äri ajama, vaid kaasa noogutama ning käituma nii nagu võõrustaja maal kombeks. Viimastes kommentaarides tuntakse lätlastele isegi kaasa, et nad sellise presidendi saavad.

19.-20. maini 2011 toimus Riias järjekordne kommunikee Välisinvestorite Koja (Foreign Investors Council in Latvia) ja Läti Vabariigi presidendi ning valitsuse vahel. F

ICIL edastas mapi dokumentidega, kuhu oli lisatud märgukirjad ning näited, mida kõike võiks ja peaks muutma. Tegemist oli mitu korda suurema ja mahukama materjaliga kui see tagasihoidlik paber, mille Eesti Kaubanduskoda Lätis edastas peaminister Andrus Ansipile.

Ka Zatlers valiti skandaaliga. Meenutagem aga presidendi valimisi neli aastat tagasi. Valdis Zatlersi presidendiks valimine tekitas toona palju negatiivset poleemikat.

Kas sobib arst, kes ise on "meelehead" ümbrikus saanud, riiki juhtima? Presidendi valisid oligarhid jne. President on institutsioon - esimene, kes Läti Vabariigis peaks olema korruptisooni süüdistustest puhas. Nelja aastaga arenes Zatlers diplomaadiks, kelle teod said tuntumaks kui tema sõnad.

Nendeks on visiit Venemaale ja ettepanek saata laiali parlament. Need kaks sündmust annavad tänapäeva ajaloolastele võimaluse aasta 2011 rasvaselt tulevastesse ajalooõpikutesse kirjutada.

Edasine areng sõltub rahvahääletusest. Palju on küsitud ja spekuleeritud, mis nüüd edasi saab ja kuidas kõik need sündmused mõjutavad Läti majandust.

Reaalselt olukorda hinnates tuleb ära oodata referendum, selle tulemused ning kui toimuvad sügisel erakorralised valimised, siis omakorda selle tulemused. Liiga vara on enne midagi ennustama hakata.

Selge on see, et Läti ei ole loobunud oma eurole ülemineku plaanist, iseasi, kuidas suudetakse pidurdada inflatsiooni. Majandusega seotud küsimused peavad saama vastused, olenemata, milliseks kujuneb tulevane valitsuskoalitsioon.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing