Valuutariski maandamiseks mitu võimalust

Tõnu Palm 15. juuni 2011, 00:00

Viimase kolme aasta jooksul on euro või dollari vahetuskurss kõikunud vahemikus 1,2-1,6.

Alates eelmise aasta keskpaigast on euro kurss kallinenud dollari vastu ligi 17%, mis on piisavalt suur liikumine, et mõjutada valuutariskile avatud ettevõtte tegevust.

Valuutakurss on muutlik ning raskesti prognoositav, mistõttu kasutavad globaalsed firmad riskide optimeerimiseks finantsinstrumente. Tavaliselt ei maandata kogu riski, vaid osa sellest. Riskimaandamise lahenduse üheks osaks on sobiva finantsinstrumendi valik, milleks võivad olla näiteks valuuta forvardid või optsioonid.

Valuuta forvard on kohustus osta-müüa valuutat tehingu tegemisel kokkulepitud kursiga. Optsioon seevastu on kui kindlustus, mis annab optsiooni ostjale õiguse mitte kohustuse sooritada tehing kokkuleppekursiga.

Kliendi peamine eesmärk oli saada kaitse euro vahetuskursi nõrgenemise vastu. Ostetud müügioptsioon pakub 100% kaitset, andes kliendile õiguse osta dollarit Strike'i tasemel 1,4310. Kui euro vahetuskurss peaks näiteks nõrgenema tasemeni 1,3, saab klient võitu 131 000 dollarit. Ostetud optsioon ei kohusta valuutat Strike'i tasemega vahetama. Kui euro vahetukurss peaks kallinema, saab klient vahetada valuutat turukursiga.

Ostetud kindlustusele lisandub müüdud EUR/USD ostuoptsioon Strike'i tasemega 1,4310 ja Barjääriga 1,4900. Viimane kohustab klienti ostma dollareid Strike'i tasemel tingimusel, kui Barjäär on puututud ja vahetuskurss kaupleb lõpptähtajal Strike'i tasemel või kõrgemal.

Barjääriga ostuoptsioon aktiviseerub seega vaid tingimusel, kui kolme kuu jooksul peaks valuutakurss kas või korraks puutuma Barjääri 1,4900.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:11
Otsi:

Ava täpsem otsing