17. juuni 2011 kell 4:42

Närviline aeg Saabi kodulinnas

Saabi töötajate ja nende kodulinna Trollhättani jaoks on viimane aeg olnud nii närviline, et autofirma ümber toimuv on pannud Saabi juhi Victor Mulleri töötajate käest „viimaste nädalate turbulentsi“ pärast avalikult vabandust paluma.

Kui Äripäev üle-eelmise nädala neljapäeval Trollhättanit külastas, oli linnake vaikne, sest rootslased tähistasid riigipühaga Kristuse taevasseminemise päeva.

Selles linnas oli aga tähistamiseks muidki põhjusi: suuruselt teine tööandja, Saabi autotehas, oli kuu aega seisnud tootmise taas käivitanud ning äsja külastasid tehast hiinlased, kes lubasid osta järgnevate aastate jooksul paar tuhat autot.

Pärast seda on sündmused arenenud kiirelt. Tootmine on taaskord seisma pandud, kuid pärast meeleheitlikku investoriteotsingut teatati sel nädalal, et Saab on leidnud strateegilised investorid, kelleks saavad äsja tehast külastanud hiinlaste Pang Da ning Zhejiang Youngman Lotus Automobile.

Esialgu on küll alla kirjutatud vaid ühiste kavatsuste leping ja Saabi lähiminevik näitab, et kindlana tunduvad plaanid võivad vastu taevast lennata. Kui kõik plaanitult läheb, saab Youngman 136 mln eurot investeerides 29,9% ja Pang Da 109 mln eurose investeeringuga 24% Saabist ja autotootja on taaskord üle noatera pääsenud.

27. mail külastas Pang Da Automobile’i delegatsioon Saabi tehast ja ettevõtte juht Pang Qinghua nimetas nähtut muljetavaldavaks.

Kuigi alguses ei pidanud Pang Dast saama otsest investorit, siis sel nädalal teatas Saab, et Hiina suunalises tegevuses saab Pang Da siiski osaluse. Samuti võetakse mängu Youngman Lotus Automobile.

Saadud laenud aitasid pea kuu aega seisnud töö Saabi tehases jälle taastada, kuid eelmisel nädalal katkestati see taas. Tehase esindaja ütles ajalehe Dagens Nyheter küsimuse peale, kas tehasel on jälle rahaga kitsas, et tegu on "tootmisküsimusega ja me ei kommenteeri finantsseisu".

Nii et kestev turbulents, mille eest Muller juba kord vabandas, ei lase jutul Saabi lõpust vaibuda. Hinnangud Saabi võimaliku pankroti tagajärgedele on erinevad.

Esmaspäevane teade hiinlastega strateegilise koostöö alustamisest tekitab küsimuse, kas ja milliseks võiks kujuneda Saabist pikalt huvitatud olnud Vene ärimehe Vladimir Antonovi roll. Saabi esindaja seda küsimust Dagens Industrile kommenteerida ei soovinud.

Pikemalt loe uudist tänasest Äripäevast.

 

Autor: Kadrin Karner, Kadri Bank

Hetkel kuum