• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Saagi tasub hoolikalt valida

  Saestuudio OÜ tegevjuht Tarmo Ojamäe tõdeb, et kui puu on vaja kõigepealt maha saagida, laasida ning seejärel järgata, on kindlasti mõistlik kasutada bensiinil töötavat saagi. "Elektrilise sae jaoks juhtme vedamine ei tule enamjaolt kõne alla," märkis ta. "Samuti on bensiinisaagide ketikiirus elektrilistest valdavalt suurem, mis tagab puhtama ja kiirema lõike." Seega käib metsatöö ikka bensiinisaega.
  Kui aga kasutatakse saagi siseruumides, on elektrisaag väga hea valik, kuna ei tekita heitgaase.
  "Samuti ei pea elektrisae kasutaja tegelema bensiini-õlisegu soetamise või valmistamisega," lisas Ojamäe ning ütles, et sagedasti kasutatakse elektrisaagi ka ehituskonstruktsioonide valmistamisel ja lihtsalt kodukrundil küttepuude tegemisel.
  Tuntud brände kergem hooldada. Sae soetamisel kehtib Ojamäe sõnul ikka seesama vana tõde, et ära soeta seda kõige odavamat pimesi, vaid tee selgeks, millised on sae põhiomadused ja järelhoolde võimalused.
  "Tugevatel kaubamärkidel, nagu Husqvarna, Partner, Jonsered, on juba ammu välja kujunenud omad hooldekeskused üle Eesti," kinnitas ta. "Samuti võib eeldada, et need kaubamärgid on kvaliteetsed."
  Tundmatu kaubamärgi saega võib Ojamäe sõnul päris tihti hätta jääda, kas siis teeninduse või varuosade puudumise tõttu.
  Elektrisaagide hinnatase Saestuudios jääb 125-225 euro vahele, bensiinisaagidel aga 165 ja 960 euro vahele.
  Kaubamärgi STIHL tootejuht Erik Jüriöö sõnul jagatakse saed kasutusomaduste järgi kolmeks: kodukasutaja saed, poolprofi saed ja profisaed. "Juhul, kui saagi läheb tarvis harva, näiteks vaid mõne oksa mahasaagimiseks, siis on küllaldane kõige väiksem, 30 cm juhtplaadiga mootorsaag," ütles Jüriöö.
  Ta kinnitas, et seda tüüpi saed on kerged ja hõlpsasti kasutatavad, ent peavad sellegipoolest hästi vastu, ja mootor on korralik.
  "Olenemata sellest, kui tihti saagi kasutatakse, peaks teda olema lihtne käivitada, kerge hooldada ning ta peaks korralikult töötama," rõhutas Jüriöö. "Selle juures võivad odavaimad mootorsaed hätta jääda."
  Juhul, kui on tarvis ka küttepuid saagida ja ehk puidki maha võtta, tuleks Jüriöö sõnul panustada juba suurema mootorivõimsuse ja pikema juhtplaadiga mootorsae peale. "Üldiselt on 35-37 cm juhtplaat täiesti piisava pikkusega seda tüüpi töödeks," arvas ta. "Mootorivõimsuse järgi valima hakates tuleks eelkõige vaadata kilovattide arvu, mitte aga kubatuuri."
  Tähelepanu mootori pööretele. Saagidel võivad olla sama võimsuse juures väga erinevad mootori töömahud. "Oluline on pöörata tähelepanu mootori pööretele," ütles Jüriöö. "Väiksema kubatuuriga masinal on pöörded tunduvalt kõrgemad, see aga tähendab, et ketile antakse suurem kiirus." Ta lisas, et see on töömugavuse juures oluline näitaja.
  Kodustes tingimustes on võimalik kergesti kontrollida õhufiltri korrasolekut ja seda ka vajadusel vahetada, samuti jälgida süüteküünalt, juhtplaati, saeketti ja palju muud.Mootorsaag tasuks viia korra aastas ka kohaliku edasimüüja juurde, kes selle üle vaatab.
  STIHL mootorsaagide hinnad on kodukasutaja saagide puhul 229-529 eurot, kodukasutajale mõeldud elektrisaagide puhul aga 199-279 eurot.
  K-rauta tööriista- ja aiatehnika tootejuht Risto Kippasto ütles, et K-rauta kauplustes on lisaks tavalistele käsisaagidele müügil ka elektri- ning bensiinisaed.
  "Kõige olulisem erinevus elektri- ja bensiinisae vahel on see, et elektrisael on taga juhe, mis nõuab vooluvõrgu lähedust," selgitas Kippasto. "Nende maksimaalne lubatud juhtmepikkus on 30 meetrit ja juhtme ristlõige 1 mm," lisas ta.
  Bensiinisael puudub küll juhe, kuid kütusepaagi täitmiseks on tarvis valmistada bensiini ning kahetaktilise õli segu, mis mõningal juhul on tüütum kui juhtme seina pistmine. "Mõlemad saed vajavad aga korrapärast keti teritamist," kinnitas ta.
  Elektrisaagi lihtsam hooldada. Elektrisaag sobib Kippasto sõnul pigem mugavust armastavale inimesele, kuna selle hooldamine ja käsitsemine on lihtsam.
  "Piisab vaid ketiõlist ning juhtme elektrivõrku ühendamisest," ütles ta ning lisas, et bensiinisaag vajab pisut rohkem tähelepanu - ketiõli, küttesegu valmistamine. "Elektrisaag on pigem mõeldud kodukasutajatele väiksemate lauajuppide ja kaminapuude saagimiseks ning viljapuude okste lõikamiseks," rääkis Kippasto.
  "Samas sobib elektrisaag ka ehitajale, kes peab töötama siseruumides."
  Koduaeda sobib ka odavam saag. Odavamasse klassi kuuluvad bensiinisaed ehk nn kodukasutaja saed on Kippasto sõnul sarnaselt elektrisaagidega koduaias kasutamiseks. "Nende puhul on tegemist odavate, lihtsate ning kergete seadmetega, millega saab aias vajaliku kenasti tehtud," on ta veendunud.
  Kippasto selgitas, et bensiinisaagide järgmine kategooria on nn talumehe saed, mis on võimsamad ja raskemad kui eespool mainitud odavama klassi bensiinisaed.
  "Nendega saab teha juba suuremaid saagimistöid, vajadusel ka metsas puid langetada," märkis ta. "Elukutselistele metsameestele need siiski mõeldud ei ole, selleks on juba eraldi professionaalsed metsasaed."
  Saagide kasutamisel tuleb silmas pidada ohutusnõudeid. "Tähtis on õige ning kvaliteetse turvavarustuse kasutamine," rõhutas K-rauta tööriista- ja aiatehnika tootejuht Risto Kippasto.
  "Kahjuks tuleb tõdeda, et turvavarustuse tähtsust alahinnatakse, eriti just kodukasutajate hulgas," nentis Kippasto. Ta märkis, et tihtipeale on põhjuseks asjaolu, et ostetud saag maksab mitu korda vähem kui sinna juurde käiv turvavarustus, millest seetõttu loobutakse. "Saagimisel, eelkõige just puude langetamisel, kuuluvad turvavarustuse hulka kiiver, prillid, võrksirm, kindad, kindlad jalanõud - näiteks saekaitsega saapad või kummikud," loetles Kippasto, "samuti saekaitsega püksid."
  Kodumajapidamises lihtsamaid saage kasutavatele inimestele soovitab ta siiski saekaitsega sääriseid, mis kokkupuutel saega ummistavad keti ning peatavad seadme. Lisaks on soovituslik kanda tööprille, mis kaitsevad silmi, ning korralikke kindaid, mis aitavad saagi kindlalt käes hoida.
  Tuntud brändi eelis on Kippasto sõnul kindlasti järelteeninduse olemasolu - seda nii konsulteerimise kui ka varuosade kättesaadavuse mõttes. "Nimekad brändid tagavad ka kvaliteedi, et seade tõepoolest on ohutu ning töökorras," kinnitas ta.
  Mootorsae hinnad K-rauta kauplustes algavad 165 eurost ja elektrisaagide hinnad 105 eurost.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Erkki Kubber: kas järgmised ükssarvikud võiksid olla miljardilise väärtuse asemel hoopis miljardi inimese aitajad?
Mis oleks, kui hakkaks ükssarvikuks nimetama hoopis ettevõtet, mis suudab positiivselt mõjutada miljardit inimest või hoopis istutada miljard puud, küsib Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.
Mis oleks, kui hakkaks ükssarvikuks nimetama hoopis ettevõtet, mis suudab positiivselt mõjutada miljardit inimest või hoopis istutada miljard puud, küsib Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse liige Erkki Kubber.
S&P 500 aktsiaindeks tõusis uude ajaloolisse tippu
USA peamine aktsiaindeks S&P 500 tõusis täna ettevõtete head majandustulemuste tõukel 0,3%, jõudes uude ajaloolisse tippu: 4549,78 punkti.
USA peamine aktsiaindeks S&P 500 tõusis täna ettevõtete head majandustulemuste tõukel 0,3%, jõudes uude ajaloolisse tippu: 4549,78 punkti.
Raadiohommikus: olukord Lätis, Chemi-Pharmi uus tehas ja kõige edukamad turundajad
Reedeses raadiohommikus räägime värske turunduse TOPi võitjatega: külas on kommunikatsioonibüroo Powerhouse juht Janek Mäggi, reklaamiagentuuri Tank omanik Joel Volkov, meediaagentuuri Httpool Eesti juht Kerttu Talvik ja Postimees Grupi juht Toomas Tiivel.
Reedeses raadiohommikus räägime värske turunduse TOPi võitjatega: külas on kommunikatsioonibüroo Powerhouse juht Janek Mäggi, reklaamiagentuuri Tank omanik Joel Volkov, meediaagentuuri Httpool Eesti juht Kerttu Talvik ja Postimees Grupi juht Toomas Tiivel.
Selgusid aasta töösturi nominendid
Neljandat korda toimuvale aasta töösturi konkursile esitati tänavu kokku kaheksa kandidaati, kellest finaali pääsesid Siiri Lahe, Taavi Madiberk ja Hannes Lilp.
Neljandat korda toimuvale aasta töösturi konkursile esitati tänavu kokku kaheksa kandidaati, kellest finaali pääsesid Siiri Lahe, Taavi Madiberk ja Hannes Lilp.