Anu Jõgi • 11. september 2011 kell 9:51

Papandreou: meil on lootust

Kreeka peaminister George Papandreou ütles eile peetud programmilises kõnes, et valitsus võtab ennastsalgavalt vastu kõik otsused, mis on vajalikud riigi päästmiseks, pankroti vältimiseks, euro hoidmiseks ja mis on täies vastavuses Euroopa Liidu otsustega, kirjutab Kreeka leht Kathimerini.

„Meil pole õigust tööd pooleli jätta. Meie pingutused ei ole asjatud,“ ütles peaminister. Ta väljendas veendumust, et Kreeka suudab kriisist välja tulla, ja kutsus kõiki kodanikke selle nimel pingutama. „Neile, kes teevad panuse sellele, et Kreekast kaob euro, astub vastu kogu Kreeka. Need, kes loodavad läätseleeme eest osta Kreekat, tema ettevõtteid, maad ja tööjõudu, neile seisab vastu iga kreeklane.“

„Inimeste pingutused pole raisatud, meil on lootust ja Kreeka täidab oma võetud majanduseesmärgid,“ ütles Papandreou, lisades, et valitsuses vastu võetud otsused on rasked, aga neist ei taganeta.

Papandreou sõnul õnnestus riigil eelmisel aastal puudujääki vähendada 36,6 miljardilt eurolt 24-le, mis on eurotsooni suurim langus. See õnnestus rohkem kärpimise kui tulude suurendamisega. Tema sõnul pole rahanduslikud reformid läbi, on võimalusi vigu parandada, on ruumi edasi liikuda, aga riik on õigel teel.

Peaministri sõnul võib Kreeka muutuda konkurentsivõimeliseks, lisades, et tänavu esimesel poolaastal kasvas Kreeka eksport 40 protsenti. Ta tõi näite turismist, kus on avastatud uusi turge ja ületatud eelmise aasta tulemust mitmel aastal. Peaaegu kahekordseks on kasvanud rohelise energia tootmine ja toiduainesektori import on hakanud pöörduma, tänavu on toidu eksport kasvanud veerandi võrra.

Tema sõnul luuakse investeerimiseks suured võimalused. „Uued turud on avatud Venemaal, Iisraelis, Türgis ja Serbias. Uued eesmärgid on Hiina ja India. Koos suudame toota asju, mida varem pole meie riigis olnud.“ Et anda põllumajandusele uus hingamine, avatakse tema sõnul homme uus hiigelprojekt, millega antakse maad inimestele, kes tahavad põllumajanduslikku tootmist arendada. Sihiks on muutuda toidukauba importijast eksportijaks.

Energiasektoris alustab Kreeka Joonia mere piirkonna ja Lõuna-Kreeta nafta- ja gaasimaardlate uuringuid. Kavas on liberaliseerida elektri- ja gaasiturgu. „Ettevõttega Helios tahame olla päikeseenergia tootmises pioneerid ja eksportida seda põhjapoolsematesse riikidesse,“ ütles Papandreou, kelle sõnul on Saksamaa juba huvitatud ja valmis investeerima 20 miljardit eurot, mis annaks tuhandeid töökohti. Energiasektori ettevõtete erastamisega saaks riik peaministri sõnul vajalikku raha ja oskusteavet.

Töötuse vähendamiseks tuleb Papandreou sõnul üle vaadata kõik Euroopa programmid. Eesmärk on, et perekonnas töötaks vähemalt üks inimene.

Viimase teemana võttis Kreeka peaminister jutuks võitluse seadusetusega. „On teha veel palju tööd, et murda seadusetuse ring ja eelarvamus, et selles riigis tahab igaüks tegutseda, ilma et millegi eest vastutaks, ütles Papandreou ja lisas, et valitsus jätkab pettustega võitlemist. Hiljuti tegi valitsus peaministri sõnul riigis ennenägematu sammu – avaldas riigi suurvõlgnike nimed. „Aga see on alles esimene samm,“ lisas ta. „Töö jätkub, olge kindlad. Nagu me lõpetasime lepingu rohkem kui 350 arsti ja apteekriga, kes kirjutasid välja ebaseaduslikke retsepte. Nagu me arreteerisime illegaalse kütusekaubanduse eest. Nagu me selgitame välja alusetu pensioni saajaid. Üle 20 000 sellise pensioni maksmine on lõpetatud ja üle 400 juhtumi saadetud prokuröri kätte.“ Ühtlasi kutsus Papadreou neid, kelle varandus asub välismaal, oma raha Kreekasse tooma.

„Kui me tahame heita valgust korruptsioonijuhtumitele, on kohtud tihti aeglased. Kui üritame riigis muutusi teha, võtab avalikkus seda aeglaselt omaks. Kui me avame tegevusalasid, seisavad sellele vastu ringkonnad, keda ähvardab oht kaotada privileegid, mida nad on aastaid kasutanud. Olen valmis võitluses selle Kreekat vaevava katkuga lõpuni minema,“ ütles Papandreou.

 

Hetkel kuum