Romet Kreek • 27. september 2011 kell 7:52

Hiina on ülerahvastatult lühikeseks müüdud

Hiina aktsiate ees võib seista massiivne lühikeseks müüdud aktsiapositsioonide katmise.

Panused langevatele aktsiahindadele on kasvanud kuue kuu jooksul, kui riskifondid läksid finantssektori aktsiaid lühikeseks müüma, kirjutasid Societe Generale'i analüütikud Todd Martin ja Anthny Lee. "Hiina on maailma kõige ülerahvastatum lühike positsioon," lisasid nad.

Aktsiate hinnad võivad taastuda 2010. aasta juuli oluliselt madalamalt tasemelt 2319 punktilt. Ka võivad aktsiad tõusta, kuna lühikeseks müüdud aktsiate osakaal on kasvanud üheksa protsendini, kuna riskifondid ei saanud keelu tõttu eriti Euroopas aktsiaid lühikeseks müüa.

Välisinvestorid on Societe Generale'i analüütikute teale kaotanud reaalsustaju. Hang Seng China Enterprises indeksi 2012. aastaks prognoositud kasumi põhine hinna-kasumi suhtarvu näit on 6,3 ning 2011. aatsaks prognoositud dividendide põhine dividenditootlus on 4,4 protsenti.

MSCI China Financials indeks on septembris kuni eilseni kukkunud 24 protsenti ehk rohkem, kui Euroopa, USA, Jaapani või arenevate turgude pangandusindeksid. Hiina aktsiad on suhtarvude poolest odavamad, kui 2008. aasta üleilmse finantskriisi aegu ja vaatamata sellele, et Industrial & Commercial Bank of China ja Bank of China raporteerisid esimese poolaasta rekordkasumitest ning analüütikud on tõstnud nende kogu selle aasta kasumiootuseid.

Üheks lühikeste positsioonide katmise kanditaadiks on Hiina suuruselt teise kindlustusseltsi Ping An Insurance Groupi aktsia, kuna selt lükkas ümber jutu, et suurim aktsionär müüb end välja. Täna tõusis aktisa hind 6,5 protsenti, 6,24 Hongkongi dollarile, olles eile kukkunud 14 protsenti. Eile spekuleeriti, et suurima aktsionär HSBC müüs aktsiaid.

Lühikeseks müüjad võtavad aktsiaid laenuks ja müüvad need lootes teenida kasumit, kui ostetakse aktsiad tagasi madalamate hindadega ning tagastatakse need laenuandjale. Lühikeste positsioonide katmine toimub, kui investorid ostavad aktsiiad tagasi, et neid omanikele tagastada.

Lühikeste positsioonide survestamine leiab aset, kui pakkumise vähesus surub aktsia hinna üles ja lühikeseks müünud kauplejad on sunnitud ostma aktsiaid, et katta lühikest positsiooni ja piirata kahjumit. Sel põhjusel toimuv ostmise kasv viib veel kõrgemate aktsia hindadeni.

Hetkel kuum