Raivo Sormunen • 25. oktoober 2011 kell 7:07

Päev börsil: aktsiaturud ootavad homset päeva

Homse euroala võlakriisi tippkohtumise ootuses võib arvata, et täna suurt liikumist Euroopa börsidel ei toimu. Indeksifutuurid näitavad suurematele Euroopa turgudele avanemist 0,2-0,3% miinuses.

EFSF-i jälgede segamiseks tuli eile õhtul Saksa kantsler Angela Merkeli nõunik välja ettepanekuga, et euroala päästefondi maht oleks vaja viia võimendustega triljoni euroni.Lisaks soovivad euroala poliitikud, et IMF-i juurde loodaks spetsiaalne kriisifond, läbi mille saaks euroala toetada ka potentsiaalsed investorid väljapoolt Euroopa Liitu.Ehk siis alles kobatakse maad ja visatakse olukorra lahendamiseks välja erinevaid nägemusi.

Suurpankade jaoks on äärmiselt oluline kuivõrd suures mahus raskustesse sattunud (Kreeka) võlakirjadest peavad nad ise maha kirjutama ja palju toetavad erinevad riikide- ja ühendustevahelised päästepaketid.Eile jooksis Daily Telegraph`ist läbi infokild nagu Euroopa suurpangad oleksid nõus maksimaalselt korstnasse kirjutama 40% Kreeka riigile antud laenudest (võlakirjade väärtusest). Prantsuse pangandusföderatsiooni juhi Frederic Oudea sõnul lööks 50% riigivõlakirjade mahakandmine investorite usaldust rängalt ja see omaks kahjustavat efekti teiste raskustes vaevlevate (nagu nt. Itaalia) võlakirjadele.

Itaalia on viimasel ajal olnud ka Euroopa tipp-poliitikutele hambus. Nii ootavad euroala liidrid Itaalia peaministrilt võimalikult kiiresti suuri majandusreforme korrastamaks riigi rahandust. Silvio Berlusconi ei jäänud aga enda survestamist pealt passima vaid ütles eile, et keegi pole sellisel positsioonil, et võiks teisi õpetada.Samas lubas Itaalia siiski tutvustada homsel tippkohtumisel ettepanekuid riigi rahandussüsteemi parandamiseks. 

Täna juhivad päeva ka osad suurfirmad, mis on avaldanud või avaldamas oma kvartalitulemusi. Nii näiteks on täna tulemuste raporteerimise päev firmadel nagu Deutsche Bank, UBS, Novartis ja BP.

Ameerika poolelt võib turge mõjutada USA tarbijausaldusindeks.

 

Hetkel kuum