Alyona Stadnik • 1. november 2011 kell 14:15

Rõivas: riigiettevõtete tootlused on individuaalsed

Riigi Kinnisvara AS nõukogu esimees Taavi Rõivase (Reformierakond) sõnul lähtutakse turul tegutsevate ettevõtete puhul eesmärkide seadmisel nii valdkonnast kui turuolukorrast.

"Sarnaselt Rootsiga lähenetakse ka Eestis riigile kuuluvate ettevõtete tootlus-ootustele individuaalselt. Monopolide kasumlikkusele seavad piirid seadused ja konkurentsiamet. Turul tegutsevate ettevõtete puhul lähtutakse eesmärkide seadmisel nii valdkonnast kui turuolukorrast," vastas Rõivas päevaküsimusele kas ka Eesti peaks kehtestama riigifirmade tootlusele lae. Ta lisas, et ei ole loogiline nõuda ühesugust omakapitali tootlikkust näiteks Estonian Airilt ja Eesti Lotolt.

"Iga riigile kuuluva ettevõtte puhul peab olema selge põhjus, miks see ettevõte on just riigi omandis – kas julgeolekukaalutlused, loomulik monopol või tugi avalike teenuste pakkumisel," selgitas Rõivas.

Rõivase sõnul peab Eesti riigile kuuluvate ettevõtete majandamine olema läbipaistev ning hoiduda tuleb olukordadest, kus riigile kuuluva ettevõtte tegutsemine turul tekitab tugevaid turumoonutusi

Rootsi valitsus plaanib alandada riigifirmades omakapitali tootlusele kehtestatud eesmärke, kirjutas täna Rootsi majandusleht Dagens Industri. Põhjenduseks toob Rootsi finantsturgude minister Peter Norman, et 15%-se omakapitali tootlusega ettevõtted on reeglina kasutanud võimendust. Selle eesmärgi alandamine on parem majanduse stabiilsuse seisukohast.

Hetkel kuum