• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Vastastikune kiusamine BLRTs

  "Davaite, ei hakka vaidlema ja lõpetame koosoleku ära," ütleb teisipäeva õhtul BLRT Grupi jurist Anton Filjajev kulmu kortsutades ja vaatab seinal olevat kella. See näitab üheksa õhtul. Kolm tundi tagasi algas BLRT aktsionäride erakorraline koosolek, mille lõppedes kinnitavad firma juhi ja suuromaniku Fjodor Bermaniga tülis olevad väikeaktsionäride esindajad, et vaidlus jätkub kohtus.
  Filjajev on vaatamata osa aktsionäre esindavate advokaatide protestidele suutnud saavutada Bermani tahtmise ja suuromanikuga dividendide maksmise pärast paar aastat tagasi tülli pööranud väikeaktsionärid peavad pettunult Kopli poolsaarel asuvast tööstushiiu peahoonest koju sõitma.
  Koosolekul Berman ei osale. Kontrollides 53% ettevõttest, teab ta juba enne algust väga hästi, millega õhtune närviline koosviibimine lõpeb.
  Temaga opositsioonis olevad aktsionärid olid esitanud juhtkonnale 68 küsimust ning nõudsid erakorralist aktsionäride koosolekut. Koosolek pidi toimuma hiljemalt 1. novembril ja viimasel hetkel ehk teisipäeval saab see formaalselt ka teoks.
  Bermani toetajad on koosolekuks põhjalikult valmistunud. Nimelt kulub koosoleku esimesed poolteist tundi ühe vähetähtsa põhikirjamuudatuse tegemisele ning kuue ja üheksa kuu majandustulemuste tutvustamisele.
  Poolteist tundi slaide. Aktsionäride 68 küsimusele vastamiseks käivitatakse BLRT tegevust tutvustav slaidiseanss. Kell üheksa on koosoleku aeg läbi ja ükski Bermani vastasleeri esitatud küsimus vastust ei saa. Esimesele küsimusele BLRT tegevuse ja eesmärkide kohta vastamiseks mõeldud 350 slaidist on jõutud ära vaadata 177. Slaide on tuimalt näidatud poolteist tundi paralleelselt kahes keeles. Ees on uus erakorraline koosolek.
  Kell 17.30 ehk pool tundi enne koosoleku algust kogunevad BLRT Grupi peahoonesse ajakirjanikud ja fotograafid, keda juhendab grupi kommunikatsioonidirektor. Osale aktsionäridele on meedia kohalolu üllatav, sest see on esimene kord, kui ajakirjanikud saavad osaleda Eesti võimsa tööstuskontserni osanike koosolekul.
  BLRT loojaist on kohal 16,34 protsendi omanik Mihhail Gnidin koos advokaadiga. Teised Bermaniga tülis olevad suuremad aktsionärid oma nägu ei näita. 5,5% aktsiate omanikku Valeri Karkatševi esindab tema väimees, skandaalse minevikuga ja Eesti Ekspressi teatel kahel korral nime muutnud Timo Sas. Just teda peetakse üheks omanikevahelise riiu õhutajaks.
  Teiseks tülikate küsimuste initsiaatoriks nimetatakse Brave Capitali juhti Veljo Kuuske, kellega seotud ettevõttel õnnestus hiljuti osta umbes 1% suurune osalus BLRTs. Ka teda pole kohal.
  Samuti ei tulnud koosolekule Fjodor Berman ega tema poeg Mark. Nende huve esindab Fjodori vend Igor. Ettevõtte kommunikatsioonidirektori sõnul on Fjodor ja Mark Berman puhkusel.
  Koosolekuruum on väike, seina peal on BLRT laevade pildid. Ajakirjanikel lubatakse koosolekul osaleda, fotograafid tohivad pildistada vaid esimesed viis minutit, siis peavad lahkuma. Väga paljust nad ilma ei jää, sest aktsionäride küsimustele vastamiseks mõeldud eesti- ja venekeelne slaidiseanss on tuim. Osa aktsionäre ajab toimuv naerma. "Kas teil endal ei ole piinlik neid asju niimoodi esitada?" küsib Sas koosoleku juhatajalt.
  "Oleks võinud need vastused saata e-postile, mitte raisata meie aega," jätkab Sas, kelle hinnangul on aktsionäride erakorraline koosolek muudetud tsirkuseks.
  Mida rohkem slaide näidatud, seda rahulolematumaks osa aktsionäre muutub. Nad üritavad umbes iga kümne minuti tagant esitlust peatada. "Teeme kaine mõistusega ning efektiivsemalt ja lähme suuliselt edasi nende küsimuste juurde, mille vastuseid slaidide peal ei ole," soovitab ettevõttest pea 23% omava Valeri Kovalenko esindaja.
  Ees ootavad uus koosolek ja kohus. Koosolekut juhatav Anton Filjajev pole sellega päri ning palub osalejail käituda intelligentselt ja austada kaasaktsionäre. "Mul on näiteks väga huvitav lugeda, millega tegelevad BLRT tütarettevõtted," toetab teda BLRT töötajast väikeomanik.
  Mitmendale küsimusele on hetkel see vastus, küsib kell 20.10 Kovalenko esindaja järjekordse slaidivahetuse järel. Esimesele, vastab Filjajev rahulikult ja slaidiseanss jätkub sama kindlalt, nagu liiguvad osutid koosolekuruumi seinal oleval kellal.
  Järgmisena paluvad aktsionärid koosoleku juhatajal esitlus peatada. "Ma ei oska seda teha," vastab Filjajev. Küll oskab ta esitlust aeglustada. "Kas te ikka jõuate lugeda või peaks aeglasemaks panema," uurib Filjajev aktsionäridelt. "Mul on hea meel, et te ise seda naudite," vastab Sas.
  Kell 21 annab Filjajev teada, et kuna kõigile küsimustele vastata ei jõutud, toimub veel vähemalt üks erakorraline koosolek. Kui jätkata samas tempos, kulub järgmisele 67 küsimusele vastamiseks aega vähemalt sada tundi ehk üle nelja ööpäeva.
  Pahaste aktsionäride esindajad nõuavad, et vastused saadetaks kirjalikult. Sõltumata vastustest on nad aga kindlad, et BLRT Grupi omanike vahel puhkenud tülile lahenduse otsimine jätkub kohtus.
  Veljo Kuuse firma NSC Investmentsi käes on 1% BLRT aktsiatest. Pärast osaluse omandamist on Kuusega seotud investorid astunud mitu Fjodor Bermani jaoks tülikat sammu, mille eesmärk võib olla soetatud 1% suuruse osaluse võimalikult kallis müük Bermanile.
  Näiteks avaldasid nad Äripäevas reklaami, milles teatasid, et hakkavad ostma kokku BLRT aktsiaid. Järgmise sammuna nõudis Kuusk koos
  BLRT aktsionäride Mihhail Gnidini ja Valeri Kovalenkoga 1. novembriks aktsionäride erakorralise koosoleku korraldamist. Ühtlasi edastati juhatusele paarkümmend küsimust.
  BLRT kommunikatsioonidirektori sõnul on Gnidin ja Kovalenko kontsernis kümneid aastaid töötanud ning väga hästi teadlikud grupi tegevusest, samas on nad korduvalt nõudnud juhatuselt teavet BLRT ja selle tütarühingute tegevuse ja äriplaani kohta. Juhatus on varem esitanud selle teabe nii suuliselt tänavusel korralisel üldkoosolekul kui ka vastustes aktsionäride üksikpäringutele, märkis ta.
  Sellest hoolimata esitasid Gnidin ja Kovalenko juhatusele 27. oktoobril nõude üldkoosoleku kokkukutsumiseks muu hulgas ka põhjusel, et juhatus räägiks notari juuresolekul aktsionäridele uuesti kontserni ja selle tütarettevõtete tegevusest, eesmärkidest ja tegevuskavast.
  Nõude täitmiseks valmistas juhatus ette kirjaliku ettekande ja esitas selle aktsionäride üldkoosolekul. Juhatus jätkab Gnidini ja Kovalenko küsimustiku käsitlemist järgmisel koosolekul, kinnitas kommunikatsioonidirektor.
  Fjodor Berman on varem omanikevahelist tüli kommenteerides öelnud, et dividende nõudvate vähemusaktsionäride eesmärk on Eesti võimsaim tööstuskontsern vaenulikult üle võtta.
  BLRT juhti ja suuromanikku Fjodor Bermani aktsionäride koosolekul esindanud Igor Bermani sõnul ei pakkunuks väikeosanike küsimused enamikule kohalolnutest huvi.
  Järgneb intervjuu BLRT juhatuse liikme Igor Bermaniga.
  Kuidas kommenteerite koosolekut? Normaalne. Ma arvan, et kõige tähtsam on see, et me nägime täna kuue ja üheksa kuu tulemusi, kontsern töötab ja areneb. Tuleb aru saada, et see presentatsioon, millesse täna suhtuti irooniliselt, on tegelikult tohutu töö. 62 ettevõtet ei ole võimalik tutvustada viieminutilise slaidiga.
  Ma arvan, et see on tõsine aktsionäride koosolek ja meil võtab see palju aega. Selle asemel, et tegeleda ettevõtte arendamisega, me raiskame aega küsimustele, mis enamikule aktsionäridest huvi ei pakkunud. Seega, milleks neid esitada?
  Kuidas kommenteerite konflikti aktsionäridega nagu Gnidin, Kovalenko jt? Ma ei hakka seda konflikti kommenteerima. Sellel on ajalugu.
  Mis samme plaanite astuda, et parandada suhteid aktsionäridega? Panustan kogu oma energia ettevõtte arendamisse.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Eva Truuverk: Eestist võiks saada rohepöörde Silicon Valley
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Börs: Dow Jones tõusis kaheksa kuu kiireimas tempos
USA aktsiaturgudel oli neljapäeval korralik tõus ning investorid kasutasid omikronitüve murest tekkinud langust ostmiseks, vahendab Reuters.
USA aktsiaturgudel oli neljapäeval korralik tõus ning investorid kasutasid omikronitüve murest tekkinud langust ostmiseks, vahendab Reuters.
Volkswageni autotarkvaraettevõte muudab oma äristrateegiat Eestis
Volkswagen Grupi tarkvaraalaseid kompetentse koondav ettevõte CARIAD SE muudab oma strateegiat ja äritegevuse fookust Eestis. Selle tulemusel hakkab CARIAD Estonia haldama kõiki ettevõtte rahvusvahelisi tütarettevõtteid.
Volkswagen Grupi tarkvaraalaseid kompetentse koondav ettevõte CARIAD SE muudab oma strateegiat ja äritegevuse fookust Eestis. Selle tulemusel hakkab CARIAD Estonia haldama kõiki ettevõtte rahvusvahelisi tütarettevõtteid.
Madis Toomsalu võimalikust kriisist kinnisvaras: juba tasub karta
„Juba tasub karta,“ ütles LHV Grupi juht Madis Toomsalu kinnisvaraturult terendavaid kriisimärke hinnates. Eelmine kinnisvarakriis tema sõnul küll ei kordu, kuid märke uue krahhini viivast on turul küll.
„Juba tasub karta,“ ütles LHV Grupi juht Madis Toomsalu kinnisvaraturult terendavaid kriisimärke hinnates. Eelmine kinnisvarakriis tema sõnul küll ei kordu, kuid märke uue krahhini viivast on turul küll.