Sirje Rank • 18. november 2011 kell 8:19

Ei või end lõdvaks lasta

Isegi kõige kõrgema AAA reitinguga riigid euroalal nagu Soome peavad tegema lisapingutusi, et oma eelarved kontrolli all hoida, ütles Soome peaminister Jyrki Katainen agentuurile Bloomberg.

„Soome ei saa end äiutada mõttega, et siin on kõik hästi. Me peame oma head mainet ja majanduse stabiilsust kaitsma,“ ütles Katainen. „Parim garantii, et võlakirjade tootlused madalal püsivad, on hoida majandus korras.“

9. novembril märkis reitinguagentuur S&P, et Soomel tuleb tippreitingu säilitamiseks pingutusi jätkata.

Euroopa Komisjoni läinud nädalal avalikustatud majandusprognoosi järgi jätkab Soome võlakoorem kasvu nii tuleval kui sellele järgneval aastal, kerkides tänavuselt 49,1%-lt SKPst 2013. aastaks 53,5%-le. Majanduskasv aeglustub tänavuselt 3,1 protsendilt tuleval aastal 1,4%-le.

2012. aastal tuleb Soomel võlgu tagasi maksta 15 miljardi euro väärtuses. Igaüks võib arvutada, kui palju intressimäärade tõus riigi kulusid suurendab, kirjutab tänane Kauppalehti.

Isegi lähenevate presidendivalimiste eel ei tohi miski Soome valitsust tagasi hoida, kui on vaja teha valusaid otsuseid riigi rahanduse korrastamiseks. Kui majanduskasv on kidur ja võlakoorma kasv jätkub, võib see varem või hiljem kaasa tuua laenuraha hinna tõus, hoiatab leht. Pigem tuleb käituda kiiresti ja enne, kui Soome ühiskonna vanuseline struktuur ja püsiv defitsiit turgude helgiheitjasse satub.

Sel nädalal on euroalal tuure võtnud võlakriis uuristamas juba euroala tugevaimat tuumikut, kergitades AAA reitinguga Soome, Hollandi, Austria ja Prantsusmaa võlakirjade riskipreemiat Saksamaa võlakirjadega võrreldes.

Hetkel kuum