Materjalitootjate kolmas kvartal helgem

Enno Rebane 23. november 2011, 00:00

Tänavune III kvartal on ehitusmaterjalide tootjate jaoks näidanud end veidi helgemast küljest. Statistikaameti septembrikuu kokkuvõte oli küll negatiivne, kuid liidu ettevõtete andmetele toetudes saab kolmandat kvartalit pidada üle hulga aja positiivseks mitte ainult ekspordi, vaid ka siseriikliku turu mõistes.

Üheksa kuuga kasvas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvate ettevõtete müügikäive 24% võrra võrreldes eelmise aasta sama ajavahemikuga - 257 miljoni euroni.

Siseturul on eelmise aastaga võrreldes kasvanud killustiku ja liiva müük ning betoonisegude müük. Samal tasemel või väikeses miinuses on sillutuskivide ja seinamaterjalide müük. Tänavusele aastale kohaselt jätkub edukalt eksport: kasvanud on akende ja muude avatäidete, plasttorude, tsemendi müük. Ja endiselt on edukad, vähemalt kuni järgmisel aastal jõustuvate maksumuudatusteni (kaevandustasu tõus, erimärgistatud kütuse kasutuse lõpetamine), raudbetoonelementide müüjad - näiteks seinaelementide müük kasvas umbes poole võrra.

Selle aasta 9 kuu jooksul eksporditi ehitusmaterjale 109 miljoni euro eest, mis ületab mulluse sama perioodi ligi 32 miljoni euroga. Suurema osa oma toodangust ekspordivad rippfassaadide valmistaja AS Metus-Est ja metalltoodete pakkuja AS Saku Metall.

Üle poole oma toodangust ekspordivad ka mitu betoonelementide valmistajat: AS Tartu Maja Betoontooted, AS Lasbet Tootmine, AS Muuga Betoonelement.

Poole või enam müügikäibest on eksportinud lubjakivitoodete valmistaja AS Nordkalk, seinamaterjalide valmistaja AS Aeroc, plasttorude tootja OÜ Haka Plast, katusetoodete valmistaja OÜ Monier, betooni lisandite tootja OÜ Remei Baltica ning avatäidete pakkujad AS Fenestra, AS Malmerk Fassaadid ja OÜ T-Tammer.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing