Tallinna linnaametniku Ivo Parbuse kinnipidamisest saab 4. detsembril kolm aastat.
Ehkki korruptsioonivastase parbusepäevana pole 4. detsember käibele läinud, on peale seda rida kõrgeid linnaametnikke pidanud pistiseasjade pärast ametist lahkuma.
See oli kolme aasta tagune detsembrikuu alguse neljapäev, kui kaitsepolitsei töötajad astusid Tallinna linnavalitsuse majas Parbuse kabinetti. Tollal Tallinna abilinnapea Taavi Aasa nõunikuna töötanud Parbuse tegemisi oli juba mõnda aega jälgitud ning kui kunagine Tallinna kesklinna vanema asetäitja, ärimees Toivo Susi ulatas Parbusele rahapaki, asusid korruptsiooni juurijad tegevusse.Parbusele esitati kahtlustus korduvas pistise võtmises detailplaneeringu käigus tekkivate probleemide lahendamise eest. Kokku küündis summa ligi miljoni kroonini.
Läbiotsimise melus õnnestus Parbusel aga naisele helistada: „Vii raha kohe korterist ära! Peidupaigast ja sahtlist, vii kohe ära!“Kui läbiotsijad Parbuste koju jõudsid, polnudki rahast enam jälgegi. Küll rääkis prokurör Kadri Väling hiljem, et korterist leiti Merko Ehituse tollase juhatuse liikme Tõnu Kortsu poolt Parbusele kingitud 25 000 kroonine kinkekaart.
Kaks päeva peale kinnipidamist, andis Harju maakohus loa võtta abilinnapea nõunik kuni pooleks aastaks vahi alla. Parbusel tuli see aeg ka täis istuda. Kuid Keskerakond ei jätnud enda liiget tööta, 8. septembril 2009.a asus Parbus tööle kesklinna linnaosa avalike suhete nõunikuna. Seal töötab ta siiani.Selle aasta alul jõudis kriminaalasi lõpuks kohtusse, süüdistusmaterjale on kokku 15 köidet. Eeluurimisel kuulati üle 42 tunnistajat.
Süüdistuse kohaselt võttis Parbus pistist nii raha kui kinkekaartidena endale kui ka Keskerakonna ajalehti välja andnud sihtasutusele Jüri Vilmsi Sihtkapital.Eesti Ekspressi eelmine peatoimetaja Priit Hõbemägi käis Parbuse vahistamise järel välja idee, et 4. detsembrit võiks hakata tähistama korruptsioonivastase parbusepäevana. See oleks päev, mil inimesed võiksid kaitsepolitseile oma pistisekogemustest tõtt rääkida ilma tagajärgi kartmata.
Peale Parbust sattus kopo haardesse veel mitmeid linnaametnikke.Koos Parbusega on kohtu all korteritehingutega tuntuks saanud Elmar Sepp, keda süüdistatakse, et ta SA Jüri Vilmsi Sihtkapital juhatuse liikmena kihutas Parbust korduvalt pistist võtma ja aitas sellele kaasa.
Mullu septembris peeti kinni Vello Lõugas, endine transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja. Teda kahtlustatakse korduvas pistise võtmises. Veidi aega hiljem sai pistise võtmises kahtlustuse transpordiameti liiklusteenistuse juhina töötanud Mati Songissepp.
Tänavu jaanuaris pidas kapo kinni munitsipaalpolitsei tollase juhi Kaimo Järviku. Aprillis mõistis Harju maakohus Järviku süüdi korduvas pistise võtmises kohtutäitur Priit Lantinilt, keda munitsipaalpolitsei eelistas tasumata jäänud trahvide sissenõudjana. Pistiseks saadud summa oli 9500 eurot.Järjekordne linnaametnik peeti kinni suvel, kui linnaplaneerimise ameti juhataja Toomas Õispuu sai kahtlustuse hipodroomi ala detailplaneeringu menetlemise korraldamise eest pistise võtmises. Kahtlustuse kohaselt sai ta laenuna 10 000 eurot ja selle andis praeguseks endine vandeadvokaat Viktor Kaasik. Mõlemad mehed mõisteti Harju maakohtus kokkuleppemenetluses süüdi.
Seotud lood
Advokaatide hinnangul tuleks süüdimõistetud vabastada vahi alt kuni kohtuotsuse jõustumiseni. Põhja ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kadri Väling leidis, et kõik mehed tuleks jätta vahi alla.
Prokurör nõuab pistise võtmises süüdistatavale Tallinna ametnikule Ivo Parbusele nelja aasta ja kuue kuu pikkust vangistust.
Linnaametnik Ivo Parbus ei soovi kolm aastat tagasi toimunud sündmustest rääkida.
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Tagasi Äripäeva esilehele