Juhtivaid audiitoreid PricewaterhouseCoopers (PwC) siseneb õigusabiturule. Ehkki firmasid seob siin ühine kaubamärk ja töötajad, ettevõte võimaliku huvide konflikti välistab.
"Oleme küll ühes PwC võrgustikus, aga oleme täiesti autonoomsed ja toimetame omaette. Meie põhiline koostöö on teiste PwC advokaadibüroodega üle maailma ning meie põhiline äriline fookus on muidugi Euroopas," kommenteeris Advokaadibüroo PricewaterhouseCoopers Legal OÜ asutaja ja juhatuse liige Karl Juhan Paadam. Tema sõnul pole advokaadibüroole kättesaadav see info, mis on audiitorfirmale PwC. "Me oleme täiesti eraldiseisvad. Teeme küll nendega koostööd aga nende kliendiinfo on konfidentsiaalne ja samamoodi meie klientide info ei jõua nendeni," tõdes ta.
USAs muutis riigi ajaloo suurim, energiahiiu Enron pankrot 2001. aastal auditeerimisreegleid.
Krahhis oli nimelt oma süü ka audiitorfirmal Arthur Andersen LLP, mis liiga lähedaseks muutunud suhete tõttu ei täitnud korrektselt oma kontrollimisülesandeid - audiitor andis Enronile nõu näiteks maksude optimeerimisel. Firma pankrotis kaotasid selle töötajad 18 mld dollarit.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Skandaal muutis ameerikas auditeerimisreegleid - audiitorfirmad ei või enam kaksikrolli täita ning lisaks kontrollfunktsioonile konsultatsiooni- ja õigusabiteenuseid pakkuda. Samuti said bürood omale järelevalveorgani. Vältimaks kontrollija ja kontrollitava liiga lähedasi suhteid, soovitatakse audiitorfirmat mingi aja tagant vahetada.
Arthur Andersen LLP, mis kuulus omal ajal Ameerikas nn suurde viisikusse (Big Five), loobus 2002. aastal vabatahtlikult raamatupidamisteenuste pakkumisest ja ettevõtte kliendid ostis üles konkurent.
Millised on PwC Legali ambitsioonid Eestis ja kas PwC audiitorbüroo kunded kardavad õigusfirma juures huvide konflikti, loe tänasest Äripäevast.
Autor: Alyona Stadnik, Rivo Sarapik