Suurettevõtja Jüri Käo on nõus pigem Eesti Panga optimistlikuma prognoosiga ning tema hinnangul praegu tohutut kärpimisvajadust ei ole.
Äripäev soovitas oma juhtkirjas ettevõtetel valmistuda uueks kärpelaineks, kuid Eesti Pank prognoosis jällegi majanduse taastumise jätkumist ja isegi kasvu. “Mina olen Eesti Panga prognoosi ja nägemusega päri. Ma ei näe, et praegu suurt majanduslangust võiks meil tekkida, et oleks tohutult vaja kärpima hakata. Aga minu jutt põhineb eeldusel, et eurotsoonis ei toimu mingisugust kollapsit. Kui me täna räägime, siis minu nägemus on üks, peale Kreeka valimisi võib see muidugi veidi muutuda,” rääkis Käo telefonis ja lisas, et kui Kreeka väljub eurotsoonist, siis see, mis sellega kaasneda võib on hetkel veel ebamäärane. “See kindlasti mõjutab ka meie majanduskasvu. Välisnõudlus väheneb kindlasti. Eksport väheneb siis,” märkis Käo, kuid lisas: "Mina pigem mingit tohutut kärpimist ettevõtetes ei teeks. Eks igas ettevõttes on omad probleemid, aga mina jälgiksin põhilist näitajat, et palgad ei kasvaks kiiremini kui tootlikkus. Sest need ettevõtted, kes täna elus on, nemad on oma struktruurid kõik kriisi ajal efektiivseks teinud. Muidu nad täna elus ei oleks. Palgakasv on toimunud ja nüüd peab jälgima, et tootlikkus oleks palgakasvust ees,” rääkis suurettevõtja.
Käo hinnangul hetkel suurem tõenäosus, et Kreeka eurotsoonist väljub, kui see, et ta sinna jääb. “Ma arvan, et realistlikum stsenaarium on see, et Hispaania vajab ELi poolt abi. Pankadele raha andmine on pehmendus vaheetapp. Mis ja kuidas käitub Itaalia, seda me veel näeme,” märkis Käo.
Pole mõtet närveerida asjade osas, mida ise ei suuda mõjutada.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Käo hinnangul ei tohiks maailmamajanduses toimuvat kõrvale jätta, kuid ükski ettevõte ei saa ennast reeglina kunagi ühegi võimaliku kollapsi vastu päriselt kindlustada. “Kui ikkagi kollaps juhtub, siis see on nagu force majore, see on kontrollimatu ja keegi ei oska hinnata, mis siis juhtub. Kuid pole mõtet üle närveerida asjade osas, mida ise ei suuda mõjutada,” soovitas suurettevõtja.
“Ettevõtad ei suuda kuidagi mõjutada eurotsooni olukorda. Jääme lootma, et ELi poliitikud teevad vajalikud otsused, et kollapsit ei tekiks. Ma miskipärast arvan, et seda ei tule, pigem trükib Euroopa Keskpank raha juurde ja selleks on piiramatud vahendid. Selle kaudu leevendatakse nende riikide olukorda. Midagi pole teha, see toob kaasa inflatsiooni. Kuid iga ettevõtja peab tegelema oma asjadega nii hästi kui oskab, mitte mõtlema nii palju kogu majanduse asjade peale,” lisas Käo.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!