Rainer Saad • 13. jaanuar 2012 kell 8:03

India jätkab Iraani nafta ostmist

India jätkab Teheraniga äritegevust ning ei näe mingit põhjust sellest loobumiseks. India ei ühine Ameerika Ühendriikide üleskutsega loobuda Iraani naftast, kirjutab Reuters.

„Me oleme varem teinud äri Iraaniga ning kavatseme seda ka jätkata,” ütles India valitsuskabineti minister, kes on antud asjaga kursis, kuid ei tahtnud enda nime avaldada, sest küsimus on konfidentsiaalne.

Minister ütles, et valitsuskabineti ametnikud külastavad järgmine nädal Iraani ning leiavad võimalusi nafta eest tasumiseks, vaatamata USA rahalistele meetmetele, mis on loodud blokeerima kõiki tehinguid.

Jaapan ja Lõuna-Korea on teatanud, et toetavad USA sanktsioone ning on hakanud Iraani naftast loobuma. Saudi Araabia ning teised Pärsia lahe riigid on kinnitanud, et aitavad korvata naftapuudujäägid.

Ameerika Ühendriikide liitlased Euroopas ning mujal maailmas on teatanud, et survestavad Iraani tema tuumaprogrammi pärast, mis võib olla suunatud aatomirelva valmistamiseks.

31. detsembril kehtestatud USA seaduste järgi on finantsasutustel veelgi keerulisem tegeleda Iraani Keskpangaga, mis on riigi peamine naftamaksete arvelduskoda.

Sanktsioonidega seisab India ees valikuga, kuna riik püüab tasakaalustada vajadust hoida 12 miljardi dollari eest Iraani naftaimporti aastas, ilma, et see häiriks Washingtoni. Teise India ametniku kinnitusel võetakse lõplik otsus vastu peale Iraani visiiti. Otsus sõltub ka sellest, kas India leiab piisavalt alternatiive praegusele naftaimpordile.

Hetkel kuum