4. jaanuar 2012 kell 14:08

USA-Iraani pinge kergitab nafta hinda

Iraani ähvardus sulgeda globaalses naftatranspordis võtmerolli mängiv meretee Hormuze väinas on kergitanud toornafta hinnad rahvusvahelistel turgudel viimase kaheksa kuu kõrgeimale tasemele. Hinnatõusu toetab ka varusid kahandav tööstuse aktiivsus.

Nädala alguse toornafta hinnatõus eilseks küll mõnevõrra taandus, kuid nii diplomaatilisel tasandil kui ka naftaga kauplejate seas kasvab mure üha süveneva USA ja Iraani vahelise vastasseisu pärast.

“Järjest tihenev mõõgakõlistamine ja musklipingutamine Iraani ja USA vahel võib hoida turud pinge all ning teha need haavatavaks äkilistele hinnakõikumistele,” ennustas ajalehele Financial Times JBC Energy allikas.

Samuti võivad võimaliku tarnekatkestuse korral hinnatõusu kiirendada kahanevad tagavarad. USA tööstustoodangu kasv viimase kuue kuu jooksul, samuti Aasia ja Euroopa suurenenud tööstusaktiivsus on Bloombergi andmetel langetanud toornafta varusid läinud nädalaga 500 000 barreli võrra.

“Oleme naftahindade suhtes positiivsed,” ütles siiski Bloombergile analüütik Gareth Lewis-Davies. “Mis iganes nädalast nädalasse ka juhtuks, ruumi varude täiendamiseks veel on.” Hinnaliikumised on tema sõnul olnud seotud küll Iraani pingetega, aga ka investorite riskijanu ja dollariga.

Iraani ähvardus Hormuze väin sulgeda tuleneb USA ja ELi plaanidest rakendada Teherani suhtes naftaeksporti piiravaid sanktsioone põhjendusel, et Iraan ei ole olnud nõus läbirääkimisteks oma tuumaprogrammi üle. Iraan  küll teatas, et ollakse kõnelusteks Euroopa Liiduga taas valmis, kuid pole teada, millal ja kus need toimuvad.

Prantsusmaa välisminister Alain Juppé läks koguni nii kaugele, et nõudis Iraani-vastaste sanktsioonide edasist teravdamist. Tema sõnul tuleks külmutada Iraani keskpanga välisarved ning kehtestada embargo riigi naftaekspordile. Juppé sõnul ei ole mingit kahtlust, et Iraan jätkab tuumarelva arendamist ning sellest ka vajalikud sanktsioonid.

“Iraan hoiatab vaid ühe korra”Iraanil on pinnuks silmas ka Pärsia ja Omaani lahel kurseeriv USA lennukikandja. Iraani armee ülemjuhataja kindralmajor Ataollah Salehi sõnul võib Iraan võtta kasutusele meetmed, kui USA peaks selle taas Pärsia lahte tagasi saatma. “Iraan soovitab, nõuab ja hoiatab neid mitte viia oma lennukikandjat tagasi endisesse piirkonda Pärsia lahes, kuna Iraan ei ole harjunud oma hoiatusi kordama ning teeb seda vaid korra,” vahendas uudisteagentuur Fars eile Salehi sõnu.

Washington nimetas Iraani ähvardusi sisemiste probleemide ja nõrkuse märgiks. „Iraan satub üha suuremasse isolatsiooni. Ta esineb nõrgema positsioonilt,“ ütles USA valitsuse esindaja Jay Carney. „Meie arvates on Teherani uued ähvardused märk sellest, et rahvusvaheline surve avaldab oma mõju ning neil on hirm sattuda üha suuremasse isolatsiooni.“

Lähis-Ida poliitika eksperdi Simon Hendersoni sõnul peab USA tõsiselt kaaluma, kas esitada Iraanile väljakutse. “Väin on olulise tähtsusega rahvusvaheline meretee ning USA ei aktsepteeri mingil juhul ideed, et tema laevadel keelatakse piirkonnas liikuda,” ütles Henderson Financial Timesile.

Hormuze väina põhjapoolset kallast kontrollib Iraan, lõunapoolset AÜE ja Omaan, viimased on USA liitlased. Hormuze väin ühendab Pärsia ja Omaani lahte ning eraldab Araabia poolsaart Iraanist.

Nafta viimase aja hinnakõikumisedU.S light toornafta veebruari futuurleping oli eile keskpäeval New Yorgi kaubandusbörsil 102,21 dollarit barrel, langus võrreldes eelmise päevaga 75 senti. Esmaspäeval tõusis hind 4,13 dollari võrra 102,96 dollarini, mis oli kõrgeim pakkumine läinud aasta maikuust saadik. Brenti toornafta  veebruarikuu futuurleping oli Londonis eile 111,56 dollarit ehk siis 57 senti madalam teisipäevast, kui hind kerkis 4,4 protsenti.

Autor: Katri Soe-Surén, Indrek Kald

Hetkel kuum