Rainer Saad • 10. jaanuar 2012 kell 16:13

Geithner otsib Iraani vastu tuge Hiinast

Ameerika rahandusminister Timothy Geithner viibib käesoleval nädalal Hiinas, et leida sealt tuge rangematele Iraani sanktsioonidele. Hiina on suurim Iraani nafta tarbija.

„Ma arvan, et peamine on püüda Hiina isoleerida. Kui USA saab efektiivsemalt Jaapani või Venemaa enda poolele, tunneb Hiina suuremat survet ühineda Ameerika sanktsioonidega,” ütles John Lee, Rahvusvahelise Julgeoleku Uuringute Keskusest. „Kui see on ainult mitmepoolne sanktsioon Geithneri ja tema kolleegidega, siis ma arvan, et Washington saavutab see nädal väga vähe.”

USA president Barack Obama allkirjastas hiljuti seaduse, kehtestades sanktsioone finantsinstitutsioonidele, kes puutuvad kokku Iraani Keskpangaga.

Hiina asepeaminister Wang Qishan tervitas Geithnerit täna Diaoyutai osariigi külalistemajas. „Meil on tähtis mitmepoolne koostöö globaalsel areenil, majanduses, rahanduses, kaubanduses kui ka G-20-ga seotud küsimustes,” ütles Wang.

Geithner vastas: „Nagu asepeaminister ütles, siis Hiina ja Ameerika Ühendriigid jagavad mitmeid ühiseid eesmärke, mille hulka kuulub ka koostöö globaalsetes majandusküsimustes.”

Geithner kohtub see nädal veel mitmete teiste Hiina tipppoliitikutega ning suundub siis Jaapanisse.

Euroopa Liit on põhimõtteliselt leppinud kokku keeldumaks Iraani naftast ning USA üritab leida liitlasi Jaapani ja Lõuna-Korea näol, et ka need riigid keelduksid.

Hetkel kuum