30. jaanuar 2012 kell 4:37

750 mln välja

Swedbankis toimus mullu Eesti ettevõtlusajaloo suurim raha väljamaksmine. Sealjuures ei tasutud selle pealt Eesti riigile tõenäoliselt sentigi tulumaksu.

Aasta keskpaigas müüs Swedbank Eesti oma Läti ja Leedu üksuse Rootsis asuvale emafirmale. Panga restruktureerimise tulemusena kandis seni väga harva omanikutulu maksnud Swedbank Eesti rootslastele üle 243 miljoni euro eest dividende ja vähendas aktsiakapitali 603 miljonilt 85 miljonini ehk 518 miljoni euro võrra.

Kuna dividendid maksti välja Lätis ja Leedus teenitud kasumilt, mis oli antud riikides juba maksustatud, ei tulnud Swedbank Eestil selle pealt tulumaksu maksta. Samuti ei maksnud Swedbank tõenäoliselt sentigi tulumaksu aktsiakapitali vähendamise pealt, kuna aktsiakapitali suurendamiseks varasematel aastatel tehtud sissemaksed olid juba tulumaksuga maksustatud.

Muudatuste tulemusena ei jäetud kohalikku panka täitsa ilma rahata. Nimelt teenis pank Läti ja Leedu tütarüksuste müügiga erakorraliselt 336 miljonit eurot kasumit. Niikaua, kui seda Eesti Swedbankist välja ei viida on tegemist samuti tulumaksuvaba kasumiga.

Tollane Swedbanki grupi finantsjuht Erkki Raasuke ütles Läti ja Leedu üksuse emaettevõtte alla viimise kohta suvel, et kapitali juhtimise seisukohast on see kõige tõhusam lahendus ja hõlbustab ka pangajärelevalvet, sest Eesti finantsinspektsioon saab keskenduda ainult Eesti üksuse tegevusele.

Swedbanki grupi investorsuhete juht Johannes Rudbeck kinnitas reedel, et kriisi ajal süstis emapank küllalt palju kapitali Eesti üksusesse ja selle kaudu Läti ja Leedu äridesse.

"Olime Baltimaadesse liiga palju kapitali pannud. Seega eelmise aasta keskel võtsime osa sellest tagasi. See on seotud grupisisese kapitali juhtimisega. Kuid ei ole otseselt kuidagi seotud antud dividendidega. Need on kaks eri asja," selgitas Rudbeck enam kui 750 miljoni euro väljaviimist.

Pikemalt loe tänasest Äripäevast.

Autor: Raivo Sormunen, Kadri Bank, Indrek Kald

Hetkel kuum