Hariduskulud tuleb majanduskasvuga kooskõlas hoida, kulud võiksid jääda tasemele 7% SKT-st, rääkis haridusminister Jaak Aaviksoo tänasel pressikonverentsil.
"Homme algab ilmselt Eesti taasiseseisvumisaja suurim streik. Toetus õpetajatele on lai, ka arstid ja kaevurid avaldavad toetust. Kuid aastatel 2009 ja 2010 pingutasime me ju kõik ühtemoodi püksirihma. Solidaarsus, mida töövõtjad siis üles näitasid vajab lugupidamist. Nüüd aastal 2011 majandus natuke kasvab ja statistilised numbrid tõusevad veidi, inimesed küsivad - kus on minu osa? See on õigustatud küsimus," rääkis Aaviksoo presskonverentsi sissejuhatuses ja lisas, et ebaõigluse teema valitseb nende südames, kes on läbi aastate head tööd teinud ja lootnud, et ajad muutuvad.
"Enam kui pooled inimesed, kes iga päev tööle lähevad teenivad vähem kui õpetajad. Lahenduseks on üldise jõukuse kasv," lausus Aaviksoo.
"Kahjuks häid uudiseid pole. Ei saa lubada midagi, millel pole katet," märkis Aaviksoo ja teatas, et ministeeriumil on prioriteediks, et 2013. aasta 1. jaanuarist oleks õpetajate alampalk 700 eurot. "See on parem kui praegune 608 eurot," rääkis Aaviksoo pressikonverentsil ja lisas, et ministeerium vaatab palgafondi ringi.
See tähendab automaatset palgatõusu nii noorempedagoogidele, kelle palga alammäär on praegu 608 eurot, kui ka pedagoogidele, kelle miinimumpalk on 644 eurot.
Õpetajate palgatõusuks on kolm allikat: olemasoleva haridusraha suunamine eelistatult õpetajate palkadeks, koolikorralduse reform ning lisaraha riigi- ja kohaliku omavalitsuse eelarvest. "Lisatasudel põhinev õpetajate palgakorraldus tuleb üle vaadata," lisas minister, kes lisas, et loodab, et kokkulepe õpetajatega siiski leitakse. Oma osa on selles tema sõnul nüüd juba ka riigil ja ka kohalike omavalitsuste toetuses, kes saaksid suunata rohkem raha õpetajatele. Aaviksoo sõnul on vaja läbi viia reformid haridussüsteemis.
Kui palju õpetajate palga miinimummäära tõstmine 608 euro pealt 700 peale maksma läheb, oleneb Aaviksoo hinnangul sellest, kes palka tõstab. "See sõltub sellest, kuidas konkreetne palgatõstja seda läbi viib. Kui nad kõik suunavad enda vahendid õpetajate palkadeks, siis see jääb mõne miljoni piiresse," lisas minister.
Seotud lood
Eesti Puuetega Inimeste Koda toetab Haridustöötajate Liidu algatatud üleriigilist õpetajate streiki, olles seisukohal, et õpetajate ja haridustöötajate nõudmine töötasu tõsta on õigustatud.
Eesti Haridustöötajate Liidu esimees Sven Rondik ütles, et haridusminister Jaak Aaviskoo lubadus tõsta õpetajate palga alammäär 700 euroni kuus liitu ei rahulda.
Haridustöötajate Liidu esimees Sven Rondik lubas, et kui õpetajate streik tulemusi ei too, siis ollakse valmis uueks ja veelgi suuremaks streigiks.
Narva energeetikud korraldavad 9. märtsil streigi ning vähendavad streigi ajal energia tootmisvõimsust poole võrra, ütles energeetikatöötajate ametiühingute liidu esimees Sander Vaikma.
Ükski hooneomanik ei soovi keset talve seista silmitsi olukordadega, kus maja kommunaalkulud on paisunud ootamatult suureks või küttesüsteem lakkab hoopis töötamast. Eesti ilm on väga muutlik, eriti sügisperiood öökülmade ja hoogsadudega. Seega tuleb hooned varakult kütteperioodiks ette valmistada ning tegeleda ennetavalt
küttesüsteemide hooldusega.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele