Fortum investeerib umbes 20 miljonit eurot uue tehnoloogia kommertsialiseerumisse, ehitades Soomes asuvasse Joensuu elektrijaama ühendatud bioõli tehase, teatas ettevõte.
Bioõli tehas, mis integreeritakse Joensuus asuva kombineeritud soojus- ja elektrijaamaga, hakkab tootma elektrit ja kaugkütet ning tulevikus ka 50 000 tonni bioõli aastas. Bioõli toormaterjalide hulka kuuluvad metsatööstuse puidujäägid ning muu puidupõhine biomass.
"Erinevate tootmisprotsesside integreerimine elektrijaamadesse on energiasektori uue ajastu alguspunkt: Fortumi Joensuus asuv soojus- ja elektrijaam saab väärtusahelas täiesti uue rolli, kuna me oleme suutelised tootma mitte ainult elektrit ja soojust, vaid ka kolmandat toodet – bioõli. Kuigi bioõli kasutatakse esialgu vedelate fossiilkütuste asendamiseks, võib see tulevikus saada ka toormaterjaliks erinevatele biokemikaalidele või autokütustele," ütleb Fortumi soojadivisjoni eest vastutav asepresident Soomes Jouni Haikarainen.
Bioõli saab kasutada kütuse ja kaugkütte õlina või keemiatööstuses, vahetades välja fossiilsed kütteõlid. Lõppkasutuses vähendab raskete kütteõlide asendamine bioõliga (210 GWh) süsinikdioksiidi heitmeid 59 000 tonni ning vääveldioksiidi heitmeid 320 tonni võrra aastas. Bioõli tootmistehase projekt loob töökohti ja mõju Joensuu regioonis on eelduste kohaselt 60-70 inimaastat. Töökohad tekivad toormaterjali hankimise alal, tootmistehases ja logistika valdkonnas.
"Bioõli kasutamisel on oluline positiivne toime keskkonna mõjudele, kuna bioõliga toodetud energia vähendab kasvuhoonegaaside heitmeid fossiilkütustega võrreldes enam kui 70%. Kui bioõli toormaterjalina kasutatakse Skandinaavia biomassi, võib olla ka kindel, et see on toodetud jätkusuutlikult. See on Fortumi jätkusuutliku arengustrateegia põhielement," sõnab Haikarainen.
Tööhõive- ja Majandusministeerium on Fortumi bioõli projekti toetanud 8,1 miljoni euroga investeeringuteks uude tehnoloogiasse. Investeeringu kogusumma on umbes 30 miljonit eurot. Uus tehnoloogia on välja töötatud koostöös Fortumi, Metso, UPM-i ja VTT vahel osana TEKES Biorefine’i uurimisprogrammist.
Joensuu näidisprojekt põhineb täiesti uut liiki tehnoloogia rakendamisel, kus soojus- ja elektrijaama katlaga ühendatakse fikseeritud osana pürolüüsi reaktor. Integreeritud bioõli tehase eelis on väga hea energiatõhusus, kuna bioõli tootmisprotsessis saab kasutada ka soojust, mida elektrijaam muidu ei kasutaks.
Bioõli tehase ehitamine algab 2012. a. jooksul ning tootmine algab eelduste kohaselt 2013. a. sügisel. Bioõli tootmine suurendab energiapuidu tarbimise Joensuu elektrijaamas võrreldes praeguse 300 000 m3 tarbimisega aasta kohta peaaegu kahekordseks.
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Viimased uudised
Ka Michali Reformierakond on vasakkursil
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele