Ettevõtlussektori kogukasum oli tänavu teises kvartalis 833 miljonit eurot, mis oli 11% suurem eelmise aasta sama aja kasumist.
Samuti ületas see sesoonselt korrigeeritud andmetel käesoleva aasta esimese kvartali kasumit 8%, teatas statistikaamet.
Tänavu teises kvartalis suurenesid eelmise kvartali ja ka mullu sama kvartaliga võrreldes nii ettevõtlussektori müügitulu, kulud kui ka kogukasum.
Suurima panuse kogukasumi juurdekasvu andsid põhiliselt sisetarbimisele panustavad tegevusalad – ehitus, jaekaubandus ja energeetika.
Ettevõtlussektori kogukasumis suurima osatähtsusega töötleva tööstuse kasum vähenes eelmise aasta teise kvartaliga võrreldes 10%. Töötleva tööstuse kasumi muutust mõjutas eelkõige ekspordile suunatud elektroonikatööstuse kasumi vähenemine.
Ettevõtted müüsid tänavu teises kvartalis kaupu ja teenuseid 11,7 miljardi euro eest, mis oli 10% rohkem kui aasta tagasi samal ajal. Kogu ettevõtluse müügitulus kõige suuremat osatähtsust omavate kaubandus-, töötleva tööstuse ning veondus- ja laondusettevõtete müügitulu kasvas vastavalt 13%, 2% ja 8%. Enim ehk 28% suurenes aastaga ehitusettevõtete müügitulu.
Kulud suurenesid ettevõtetel mullu teise kvartaliga võrreldes 10%, sealhulgas tööjõukulud 12%. Tööga hõivatud isikute ja töötatud tundide arv suurenes vastavalt 4% ja 6%. Jätkus ettevõtete tootlikkusnäitajate kasv. Nii ettevõtlussektori tunnitootlikkus puhta lisandväärtuse alusel (puhas lisandväärtus jagatud töötundide arvuga) kui ka ettevõtete keskmine tööjõukulu tunnis suurenesid aastaga 6%. Eelmise aasta II kvartalis suurenesid samad näitajad vastavalt 22% ja 6%.
Konjunktuuriinstituudi avaldatav majandususaldusindeks näitas Eesti ettevõtjate ja tarbijate kindlustunde püsimist aasta algusega samal tasemel. Samas on see võrreldes eelmise aasta esimese poolaastaga – mil näitaja oli viimaste aastate kõrgeim – tunduvalt vähenenud.
Ettevõtete investeerimisaktiivsus püsib. Eesti firmad investeerisid tänavu teises kvartalis 645 miljonit eurot, mis oli 10% rohkem kui eelmise aasta samal ajal. Investeeriti peamiselt masinatesse ja seadmetesse ning hoonete ja rajatiste ehitamisse ja rekonstrueerimisse. Suuremad investeerijad olid energia-, töötleva tööstuse ning veonduse- ja laondusettevõtted, kes tegid kokku ligi poole ettevõtete koguinvesteeringutest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!