Indrek Kald • 27. september 2012 kell 8:52

Eesti sõlmis diplomaatilised suhted Birmaga

Eesti ja Birma välisministrid sõlmisid eile New Yorgis kahe riigi diplomaatilised suhted.

Välisminister Urmas Paet ütles Birma (Myanmari) kolleegi Wunna Maung Lwiniga diplomaatilisi suhteid sõlmides, et Eesti tunnustab sealse valitsuse samme demokraatlike reformide läbiviimisel ja avatuma ühiskonna loomisel. "Väga oluline on ühiskondlik leppimine," lausus ta. "Poliitiline koostöö on esimene samm, millega peavad kaasnema sotsiaalsed ja majanduslikud reformid," lisas Paet.

Ministri sõnul on Eesti valmis Myanmariga jagama ka oma kogemust demokraatliku õigusriigi ülesehitamisest. "Eestil on laialdane kogemus infoühiskonna arendamisel, mis võib Myanmarile huvi pakkuda," ütles Paet. "Myanmar on teretulnud tutvuma Eesti e-valitsuse akadeemia tegevuse ja IKT demokeskuse tööga," lisas ta välisministeeriumi pressitalituse vahendusel.

Välisministrid rääkisid kohtumisel ka koostööst ÜROs ning teineteise kandidatuuride vastatikusest toetamisest. "Loodame, et Myanmar toetab Eesti kandidatuuri ÜRO inimõiguste nõukokku käesoleva aasta novembris toimuvatel valimistel," märkis Paet.

Eesti ja Myanmari välisminister leppisid diplomaatiliste suhete sõlmimise ÜRO 67. peaassamblee avamisel kokku käesoleva aasta aprillis.

Alates märtsist 2011, kui sõjaväeline nõukogu andis Myanmaris võimu üle uuele valitsusele, on riigis toimunud suured muudatused. Viiakse läbi reforme, seaduste ülevaatamiseks on loodud komisjon ja vabastatud on poliitvangid. Vahevalimiste tulemusel on parlamendis esindatud ka varem tagakiusatud opositsioon.

Euroopa Liit otsustas tänavu aprillis peatada kõigi sanktsioonide – välja arvatud relvaembargo – kehtivus Myanmari suhtes.

Myanmar on nimetatud liikmesriikide poolt Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) eesistujaks 2014. aastal.

Hetkel kuum