2. oktoober 2012 kell 21:00

Eesti ettevõtlus vajab riskikapitali

Kasvukapitali kättesaadavus on viimased viis aastat olnud väiksemate ja keskmiste ettevõtetele suureks probleemiks. Eestis on puudunud sobivad meetmed või instrumendid, mida ettevõtja saaks kaasata. Kui uute ettevõtete järelkasv pole piisavalt suur, pidurdub ka töökohtade loomine ja muud olulised majandusnäitajad.

Hädavajalik samm on õiges suunas astutud Balti Innovatsioonifondi loomisega. See on sisuliselt riiklik tugi ettevõtluse innovatsiooniks, mida võimaldatakse kasutada  investeerimispankade kaudu. Selline praktika on meie regioonis seni veel puudunud, samas suuremates riikides täiesti tavaline, et ettevõtlusse investeerivad ka riiklikud fondid. See mudel võiks lahendada probleemi, kus ettevõtluse edendamiseks mõeldud raha ei jõua õigesse kohta.

Riskikapitalide kaudu raha jagamine kõlab loogilisemalt, kui ametnike avalduste alusel väljastatud toetused, kus sisuline analüüs jääb sageli nõrgaks. Kindlasti võiks BIF laiendada koostööd lisaks riskikapitalistidele ka EASi, pankadega. Ühtlasi oleks mõistlik hoida kontrolli all sageli üle pea kasvavat bürokraatiat ning toetada finants- ja arenguplaanide koostamise kompetentsi arendamist. Loodetavasti avaneb ettevõtjatel endil võimalus kaasa rääkida.

Hetkel kuum